وبلاگ

آشنایی با آج لاستیک بابکت

تمامی تایرها بر روی خود آج هایی دارند مانند آج لاستیک بابکت که هر یک از بخش های مجزای نقش رویه، با شکل های هندسی گوناگون مانند نوار یا دنده، که با شیار از همدیگر جدا شده اند و در کل نقش رویه را تشکیل می دهند آج نامیده می شوند. نوعی آج یا قسمت جداگانه ای از نقش رویه به شکل چند وجهی با مقاطع مثلثی یا چهار گوش یا گرد آج قطعه نامیده می شود. آج ها در سطح تایر این امکان را می دهند که کشش بیشتری به وجود بیاید و هم اینکه جلوی ساییدگی زود هنگام تایر را نیز بگیرد.در ادامه درباره آج لاستیک بابکت بیشتر مطالعه خواهیم کرد.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

آج لاستیک بابکت

تنوع آج لاستیک بابکت به شرح زیر است که به آن می پردازیم :

1. آج لاستیک گل چکشی
2. آج لاستیک گل باقلوایی
3. آج لاستیک گل سنگ
4. آج لاستیک گل ال 5

یکی از نکات مهم در رابطه با  رویه لاستیک بابکت عمق آج لاستیک می باشد و باید به صورت منظم عمق آج لاستیک چک شود. نوع آج لاستیک یا به اصطلاح گل لاستیک بسته به نوع کاربرد دستگاه تعیین می شود. به طور مثال دستگاهی که در خاک نرم و عموما گل استفاده می شود بهترین آج مناسب آج گل چکشی می باشد. می توان گفت اصلی ترین و مهم ترین نقش طرح گل لاستیک یا همان “آج لاستیک بابکت” را می توان در ترمز گیری و چسبندگی خلاصه کرد البته این تنها برای لاستیک بابکت صدق نمی کند بلکه برای دیگر لاستیک ها مانند لاستیک دامپتراک نیز این یک نکته اساسی به شمار می رود.

آج لاستیک بابکت

همه چیز درباره آج لاستیک بابکت

چهار نوع از انواع آج های پر مصرف آج ها در ایران

طرح گل استاندارد، یک رانندگی ایمن و با ثبات را برای راننده فراهم می آورد. همچنین فرمان پذیری ماشین نیز ارتباط مستقیمی با لاستیک دارد. لاستیک های که شیارهای آنها از حد استاندارد بیشتر باشند، انرژی بیشتری لازم دارد تا با سطح جاده تماس برقرار کنند. بنابراین زودتر از بین می رود. برعکس هر چه عمق لاستیک کمتر باشد، لاستیک قدرت کمتری در پراکندن باران و برف دارد در نتیجه رانندگی در این شرایط در جاده می لغزد. نقش آج تا حدی اهمیت دارد که یکی از علل تعویض لاستیک جرثقیل و لاستیک لودر می باشد. به این معنی که در زمانی که آج لاستیک دچار تو رفتگی و یا ساییدگی شد به این معناست که باید لاستیک تعویض شود و لاستیک جدید جایگزین شود. لاستیک یک قسمت بسیار مهم در ماشین آلات محسوب می شود و فرقی ندارد که از چه لاستیک و با چه برندی استفاده کنید، لاستیک بابکت چینی یا لاستیک لیفتراک کره ای و یا لاستیک دلیوم اندونزی، در تمامی این لاستیک ها و برند ها آج نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و در صورت بی اهمیت بودن به این موضوع سبب بروز مشکلات برای شما می شو . اما پر مصرف ترین آج لاستیک بابکت که مناسب خدمات شهری و سبک می باشد آج گل باقلوایی نام برد. همچنین برای مصارف سبک تر نیز از آج گل چکشی استفاده می شود. اما جهت استفاده برای مصارف سنگین و خشن و همچنین درصد سایش بالا از لاستیک های بابکت با آج گل سنگ و گل ال 5 استفاده می شود. این آج دارای عمق بیشتر و بلوک های آج بزرگتری نسبت به سایز تایرهای متناسب بابکت می باشد که سبب کاهش آسیب پذیری لاستیک می شود.

لاستیک گل چکشی

باید یاد آور شد که لاستیک گل چکشی که یکی از انواع آج لاستیک بابکت به شمار می رود به نام لاستیک گل تراکتوری نیز شناخته می شود. چرا که این لاستیک شباهت زیادی به لاستیک لودر و تراکتور دارد و لاستیک های که برای تراکتور به کار می روند همگی چنین آجی را در ساختار خود دارند. البته نام تجاری این محصول در خارج از ایران RG400 می باشد و با این نام شناخته میشود. البته نکته ای که اینجا وجود دارد این است که هر چه گل لاستیک در بازار جهانی به این شکل است، با همین اسم نامیده می شود. اما در بازار ایران این نام خیلی عامیانه نیست و بیشتر با نام گل چکشی و یا گل تراکتوری این لاستیک را می شناسند.

لاستیک گل چکشی
یک نکته مهم دیگری که در رابطه با این لاستیک وجود دارد این است که این لاستیک ارازان-ترین نوع لاستیک در بازار مربوطه می باشد. در برندهای متفاوت مانند لاستیک دلیوم اندونزی نیز همچنین است و این در تمامی برند ها از دیگر لاستیک ها ارزان تر می باشد و دلیل آن نیز این چنین بیان شده است که تمام برندهای تولید کننده لاستیک مانند لاستیک تینگا، برای محصول گل چکشی خود کمترین قیمت را در نظر گرفته اند و این به 2 دلیل می باشد.
• دلیل اول آن است که برای لاستیک های گل چکشی، کمترین میزان آج در نظر گرفته می شود و این خاصیت در وزن تایر که بر حسب کیلوگرم است نیز موثر است و یک محصول سبک محسوب می شود.
• و دلیل دومی که بر قیمت لاستیک موثر است، تعداد لایه های آن است. چرا که این لاستیک گل چکشی از آن مدل هایی است که برای آن 12 لایه به کار رفته است.

لاستیک گل باقلوایی

این نوع آج لاستیک بابکت بیشتر در امور شهری و پیمانکار استفاده می شود و جهت تخریب یا استفاده در معادن و انبارهای ضایعات مناسب نمی باشد

لاستیک گل سنگ

از این آج برای لاستیک لیفتراک نیز استفاده می شود و نشانه قوی بودن و میزان تحمل بالای لاستیک می باشد همانند لاستیک سومیتومو ژاپن ، از  لاستیک بابکت چینی برای مصارف شبیه به لیفتراک استفاده می شود. همانطور که در بالا گفته شد از این لاستیک برای مصارف سنگین و خشن مانند معادن و .. استفاده می شود.

لاستیک گل سنگ

لاستیک گل ال 5

این نوع لاستیک دارای عمق آج زیاد و معمولا دارای دیواره های ضد برش می باشد و این لاستیک یکی از قوی ترین انواع لاستیک مینی لودر بابکت به شمار می رود که معمولا برای تمامی مصارف سنگین به کار می رود.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
Call Now Buttonتماس سریع

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟