مقاله

بهترین راهکارهای افزایش عمر لاستیک سنگین

بهترین راه برای افزایش عمر لاستیک سنگین چیست؟ استفاده از ماشین آلات سنگین یک امر ضروری در دنیای پیشرفته امروز میباشد و بسیاری از کارها را نمیتوان انجام داد مگر با استفاده از این ماشین آلات باشد. این ماشین آلات نیز دارای تجهیزات و قطعاتی است که معمولا هر کدام قیمت خاص خود را دارد. در بین این قطعات لاستیک خودرو از لحاظ قیمت و مقدار هزینه ای که برای آن مورد استفاده قرار می گیرد در رده دوم یا سوم قرار دارد. از این رو باید برای صرفه جویی در هزینه های اضافی باید از لاستیک ها به درستی استفاده شود، با رعایت کردن مواردی ساده میتوانید در افزایش عمر لاستیک سنگین قدمی موثر بردارید.

مواردی که باید برای افزایش عمر لاستیک سنگین چک کنید

1. تنظیم کردن و برسی فشار هوا تایرها حداقل در ماهی یکبار: حفظ صحیح فشار باد تایر، از موثرترین روش ها برای جلوگیری از سایش تایر و “افزایش عمر لاستیک سنگین” می باشد. باد بیش از حد لاستیک ها میتواند مشکلات عملکردی بسیاری را ایجاد کند و همچنین افزایش درجه حرارت به تایر آسیب میرساند. چراکه دمای محیط بر باد لاستیک ها اثر میگذارد، پس باید یادآور باشیم که حفظ صحیح فشار باد در تایرها، تنها موثرترین روش برای کنترل ساییدگی تایر و بهبود افزایش عمر لاستیک سنگین، و بهبود عملکرد آن است. خصوصا در در لاستیک ماشین‌های سنگینی مانند لاستیک حرثقیل این موضوع اهمیت زیادی دارد. بنابراین با برسی اطلاعات مربوط به بارها و سرعت های محور خود در جداول بار و برسی دما، فشار هوای مناسب برای تایرهای خود را بیابید.
2. به صورت مرتب لاستیک های ماشین را برسی کنید: در زمان برسی های فشار تورم ماهانه، باید به تغییراتی که در روی لاستیک ها ایجاد شده است دقت کنید، برای این کار، دستتان را بر روی تایرها بکشید تا متوجه تغییرات و آسیب های وارد شده بر روی لاستیک بشوید. همه لاستیک را برای آسیب هایی مانند ترک، برآمدگی، بریدگی، و ساییدگی برسی کنید و آگر آسیب زیادی روی تایر وجود داشت، لاستیک را از سرویس بیرون کنید. اینکار برای لاستیک ماشین‌های سنگینی مانند لاستیک دامپتراک که محیط کار خشنی دارند ضروری است. اگر ساییدگی نامنظم را زود تشخیص دهید، میتوانید آن را اصلاح کنید و به این صورت در افزایش عمر لاستیک سنگین کمک کنید.

مواردی که باید برای افزایش عمر لاستیک سنگین چک کنید

3. انتخاب مناسب لاستیک کامیون: در وقت انتخاب لاستیک، ابتدا باید معلوم کنید که لاستیک را برای چه هدفی میخواهید، زمانی که ایده ای از اهداف کلی خود داشته باشید، انتخاب لاستیک مناسب به یک فرایند راحت تبدیل میشود. تولیدکنندگان لاستیک، برای مصرف کنندگان بسته به هدفشان، تایرهای متفاوتی تولید و عرضه می کنند. به عنوان مثال بسیاری از افراد بعضی از اوقات برای لاستیک لیفتراک از برندهای متفاوتی استفاده می‌کنند و گاهی اوقات لاستیک‌های کامیون‌ها و ماشین‌های دیگر را بر لیفتراک نصب می‌کنند. اینکار هم باعث پایین آمدن عملکرد ماشین لیفتراک می‌شود و هم عمر لاستیک را سریعا کم می‌کند.

هر هدف و کار مشخصی، یک راهکار برای افزایش عمر لاستیک سنگین از جمله لاستیک تینگا و … وجود دارد. مثلا اگر وسیله نقلیه روزانه بارهای بسیاری را در مسافت های طولانی حمل میکند، باید از لاستیک هایی استفاده کنید که مناسب برای نیازهای شما باشد. و همچنین دارای عملکرد و دوام مناسبی باشد. هر کدام از تولید کنندگان لاستیک نمودار بار و تورم را برای تایر خود منتشر میکند تا در زمان انتخاب، با برسی این موارد میتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

نکاتی برای افزایش عمر لاستیک سنگین

برای افزایش عمر لاستیک سنگین باید نکاتی را در رابطه با طریقه نگهدای از آن انجام داد تا بتوانید عمر لاستیک را بیشتر کنید.
o در ابتدا باید برای نصب تایر بر روی رینگ از افراد ماهر و فنی کمک گرفته شود. از لاستیک‌های با کیفیتی مانند لاستیک دلیوم اندونزی استفاده کنید.
o برای پیشگیری از بروز هرگونه خطر، هرگز از دو تایر که دارای ساختار متفاوت سیمی و نخی و با سایز متفاوت هستند استفاده نکنید.
o پس از سایش کامل آج تایر و اولین تماس نقطه سایش با زمین باید برای تعویض تایر اقدام کرد.
o برای پیشگیری از صدمات احتمالی باید سایز رینگ و لاستیک متناسب باشد و از رینگ های غیر استاندارد استفاده نکنید.
o خودروهای دو اکسلی که دو تایر دوقلو در کنار یکدیگر استفاده می کنند به دلیل گرما و فشار زیادی، باعث جدا شدن اتصال های ساختار لاستیک و صدمه دیدن لاستیک میشود به همین دلیل باید هردو تایر در یک زمان تعویض شود. حتی اگر لاستیک‌های شما از برندهای باکیفیتی مانند لاستیک سومیتومو ژاپن بودند، بهتر است تا این نکته را رعایت کنید تا لاستیک‌ها عمر بیشتری داشته باشند.

نکاتی برای افزایش عمر لاستیک سنگین
o زمانی که باید تایر از میزان استاندارد کمتر باشد سبب سایش لاستیک و تغییر کردن شکل ماهیت اصلی تایر شده و به دلیل فشار و گرما زیاد، باعث صدمه دیدن لاستیک و جدا شدن اتصالات ساختار لاستیک میگردد. همچنین اگر باید تایرها از میزان استاندارد بیشتر باشد سبب افزایش بیش از حد قسمت میانی آج لاستیک شده که این کار باعث میشود طول عمر و عملکرد مناسب ماشین در شرایط گوناگون جاده ای مورد آسیب قرار میگیرد. به عنوان مثال برای لاستیک بابکت چینی بهتر است تا این مورد را رعایت کنید چراکه این ماشین‌ها فشار زیادی را تحمل می‌کنند.
o هرگز نباید وسیله نقلیه را در کنار منابع گرمایشی مانند دیزل ژنراتور و یا نقاطی که مواد حل کننده و یا روغنی دارند پارک شود.
o در ماشین ها سنگین باری، دقت در نحوه بارگیری کاری ضروری است. از تجمع بار سنگین با حجم کم در بخش کانتینر و اتاق بار ماشین خودداری کنید. این کار سبب ایجاد فشار بر روی یک جفت تایر شده و تایرهای دیگر، بدون فشار بار در حرکت باقی میمانند. تقسیم فشار بار بر روی تمام سطوح به طوری که یک جفت تایر به تنهایی متحمل آن نباشد امری بسیار مهم است در حفظ سلامت لاستیک. این موضوع در مورد لاستیک لودر که بار زیادی حمل میکند صادق است.
همه اینها نکاتی اند که برای “افزایش عمر لاستیک سنگین” باید آنها را رعایت کرد تا لاستیک ها عملکرد بهتری داشته باشند و همچنین عمر مفید طولانی تری را دارا شوند. همانطور که گفته شد لاستیک ها یک بخش عمده و مهم از یک ماشین می باشد، اگر این بخش از ماشین به درستی کار نکند، همه ماشین دچار مشکل می شود چرا که این بخش تنها قسمت از ماشین است که، به زمین وصل است. پس باید در نگهدای آن همه آنچه را که لازم است تا لاستیک سالم بماند و به افزایش عمر لاستیک سنگین کمک کند را رعایت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *