مقاله

بررسی و مقایسه برندهای لاستیک لیفتراک

برندهای لاستیک لیفتراک

تایرهای لیفتراک همه سیاه، گرد و مساوی نیستند. آنها می توانند گران باشند، در بدترین زمان منفجر شوند و باعث خرابی شوند. با این حال، زمانی که تایرهای لیفتراک شما از برندهای لاستیک لیفتراک معتبر باشند و به درستی نگهداری شوند، می توانند مصرف سوخت را کاهش دهند، ایمنی را در محل کار افزایش دهند و بهره وری را بهبود بخشند.

برندهای لاستیک لیفتراک چه نفاوتی دارند؟

به احتمال زیاد قبلاً با لاستیک های لیفتراک سر و کار داشته اید. اما اگر با لیفتراک تازه کار هستید یا فقط می خواهید در مورد انواع لاستیک های لیفتراک بیشتر بدانید، در این مقاله به بررسی برندهای لاستیک لیفتراک میپردازیم.

انواع مختلفی از برندهایی لاستیک لیفتراک وجود دارد. هر کدام مزایای خاص خود را دارند، هر کدام برای محیط های کاری مختلف مناسب هستند و معمولاً لیفتراک شما با در نظر گرفتن لاستیک خاصی طراحی می شود. قیمت همه لاستیک ها مانند قیمت روز لاستیک لودر البرز با توجه به ویژگی ها و متریال ساخت متغیر است.

لاستیک های کوسن/پرس

این نوع از برندهای لاستیک لیفتراک مانند برخی از لاستیک جرثقیل، تایرهای بالشتکی (همچنین به عنوان تایرهای فشاری شناخته می شوند) از لاستیک جامد ساخته شده به یک نوار فولادی ساخته شده اند. لاستیک می تواند کششی یا صاف باشد. این لاستیک‌ها بسیار بادوام هستند و برای استفاده در محیط‌های داخلی یا فضای باز روی سطوح صاف مناسب‌تر هستند.

لاستیک های پنوماتیک

لاستیک های بادی نوع دیگری از برندهای لاستیک لیفتراک شبیه لاستیک خودرو هستند. آنها از لاستیک کششی ساخته شده اند و با هوای فشرده پر شده اند. برخی از شرکت ها لاستیک های پنوماتیک خود را با فوم پر می کنند تا از هزینه اولیه لاستیک های بادی جامد جلوگیری کنند.

اگرچه هزینه کمتری دارد، اما پر کردن لاستیک‌های پنوماتیک با فوم را توصیه نمی‌کنیم، زیرا فشار روی بدنه را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود در درازمدت پایداری کمتری داشته باشد. لاستیک های بادی زمانی که محل کار عاری از اجسام تیز باشد در داخل و خارج از منزل استفاده می شود.

لاستیک های کوسن/پرس

لاستیک لیفتراک بادی جامد

لاستیک های لیفتراک پنوماتیک نوع دیگری از برندهای لاستیک لیفتراک هستند که از لاستیک جامد ساخته شده اند. این لاستیک‌ها مانند لاستیک دامپتراک بسیار بادوام هستند و نمی‌توان آن‌ها را سوراخ یا خالی کرد، که آنها را برای صنایعی که زباله‌های تیز دارند مانند مراکز بازیافت یا چوب‌خانه‌ها ایده‌آل می‌کند.

لاستیک های پلی یورتان

نوع دیگری از برندهای لاستیک لیفتراک لاستیک های پلی اورتان، نوعی لاستیک فشاری، سبک وزن هستند و نسبت به لاستیک های لاستیکی در برابر پارگی، پارگی یا تکه تکه شدن تحت بار مقاوم تر هستند. آنها کشش خوب را با مقاومت غلتشی کم ترکیب می کنند. لاستیک های پلی اورتان معمولاً دو برابر لاستیک های لاستیکی طول عمر دارند و باید در داخل خانه فقط برای کاربردهای سبک مانند انبارداری استفاده شوند. لاستیک سومیتومو ژاپن نیز از این نوع لاستیک تولید می کند.

لاستیک لیفتراک بدون علامت

لاستیک های بدون علامت از دیگر برندهای لاستیک لیفتراک هستند که با سیلیس هیدراته و افزودنی های ویژه برای از بین بردن لکه های سیاه روی کف ساخته می شوند. آنها برای لاستیک های پنوماتیک، پنوماتیک جامد و بالشتک موجود هستند. این لاستیک ها طول عمر کوتاهی دارند و مستعد ایجاد الکتریسیته ساکن هستند، به این معنی که نیاز به نوار ضد الکتریسیته ساکن روی لیفتراک دارند.

مقایسه برندهای لاستیک لیفتراک

هر نوع از برندهای لاستیک لیفتراک مانند لاستیک لودر مزایا و معایب خاص خود را دارد. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که کدام بهتر است: لاستیک های بالشتکی در مقابل پنوماتیک. خوب، این بستگی به نحوه استفاده شما از لیفتراک دارد.

لاستیک ایده آل برای شما بستگی به این دارد که در کجا از لیفتراک استفاده می کنید، مدت زمانی که به لاستیک ها نیاز دارید تا دوام بیاورید و مایل به پرداخت آن هستید.

تایرهای لیفتراک از چه ساخته شده اند؟

اغلب برندهای لاستیک لیفتراک از رزین پلی اورتان یا لاستیک ساخته شده باشد. ممکن است حاوی کربن سیاه یا سیلیس هیدراته باشند. برخی از برندهای لاستیک لیفتراک حتی دارای سیم های فولادی هستند. همه چیز به نوع لاستیک بستگی دارد.

لاستیک های پرس از چه چیزی ساخته شده اند؟

لاستیک‌های پرس روی بالشتک از لاستیک جامد ساخته شده‌اند که به یک نوار فولادی قالب‌گیری شده‌اند. مگر اینکه بدون علامت گذاری باشند، حاوی کربن سیاه خواهند بود. این همان چیزی است که باعث ایجاد لکه های سیاه روی کف می شود. در همین حال لاستیک های فشاری پلی اورتان از رزین های پلی یورتان ساخته شده اند. همراه با ترکیبات مصنوعی.

لاستیک های پنوماتیک جامد از چه ساخته شده اند؟

لاستیک‌های بادی جامد کمی بیشتر به خود دارند و برای دوام طراحی شده‌اند

با سیم مهره های فولادی روی شانه لاستیک شروع می شود. سپس یک پایه ترکیبی لاستیکی سخت وجود دارد. پس از آن لاشه نایلونی است – این بخش از تسمه های فولادی است. در صورتی که تایرها نیزه شوند، لاشه نایلونی از آسیب محافظت می کند.

یک هسته لاستیکی نرم برای کمک به راحتی اپراتور و کاهش خستگی اپراتور وجود دارد. در نهایت آج – بخش پوشیدنی لاستیک. از یک ترکیب لاستیکی مقاوم در برابر سایش ساخته شده است.

لاستیک های بدون علامت از چه ساخته شده اند؟

این نوع از برندهای لاستیک لیفتراک بدون علامت گذاری از ترکیبی از لاستیک طبیعی با سیلیس هیدراته و افزودنی های ویژه ساخته شده است. کربن سیاه برای از بین بردن علائم روی کف حذف می شود.

نحوه خواندن اندازه لاستیک های لیفتراک

ابتدا بیایید با اصول اولیه خواندن اندازه هر نوع لاستیک مانند لاستیک تینگا شروع کنیم. چه اپراتور لیفتراک و چه مدیر کارخانه در لیفتراک باشید داشتن درک اولیه از تایرهای لیفتراک برای بهره وری و کارآمد ماندن ضروری است. اجزای اصلی لاستیک لیفتراک شما عبارتند از:

دیواره جانبی – اطلاعات مهم لاستیک مانند مارک تایر، اندازه، نوع تایر و خط سایش را نشان می دهد.

آج – لاستیک برجسته که با زمین در تماس است.

رینگ – بخش فلزی چرخ که تایر را در جای خود نگه می دارد.

نحوه خواندن اندازه لاستیک های لیفتراک

نحوه انتخاب لاستیک لیفتراک مناسب

هنگام انتخاب نوع لاستیک، کاربرد، لیفتراک و محیط کار خود را در نظر بگیرید.

اغلب سوال میشود:  “آیا می توانید لاستیک های پنوماتیک را روی لیفتراک تایر بالشتکی قرار دهید؟” چرخ‌ها و قاب لیفتراک شما معمولاً برای یک نوع لاستیک خاص (معمولاً بادی یا بالشتکی) طراحی شده‌اند، بنابراین بهتر است با فروشنده محلی و دفترچه راهنمای لیفتراک خود بررسی کنید که آیا می‌خواهید با نوع تایر متفاوتی نسبت به آنچه توصیه می‌شود استفاده کنید.

اغلب می‌توانید از بالشتک صاف به بالشتک کششی یا پنوماتیک به لاستیک بادی جامد تغییر دهید، اما به ندرت پیش می‌آید که بتوانید از لاستیک بالشتکی به لاستیک بادی و بالعکس بروید.

وقتی  زمان تعویض لاستیک فرا می رسد ، اطمینان حاصل کنید که هر دو طرف لیفتراک از یک نوع لاستیک هستند. لاستیک های جلو و عقب می توانند متفاوت باشند، اما هر دو لاستیک جلو و هر دو لاستیک عقب باید یک نوع باشند. مثلا هر دو از نوع لیفتراک کره ای باشند.

به عنوان مثال، شما نمی توانید یک نوع از لاستیک دلیوم اندونزی بالشتک صاف در جلو سمت راست و یک لاستیک بالشتک کشش در جلو سمت چپ داشته باشید. در عوض شما باید دو لاستیک بالشتک صاف در جلو و دو لاستیک بالشتک کششی در عقب داشته باشید.

تایرهای لیفتراک چقدر باید دوام بیاورند؟

مدت زمان ماندگاری برندهای لاستیک لیفتراک به 5 عامل بستگی دارد:

استفاده

ساعاتی که لاستیک‌های لیفتراک خود را می‌زنید تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

اگر 10 ساعت در هفته از لیفتراک خود استفاده می کنید، احتمالاً لاستیک ها بیشتر از زمانی که 40 ساعت در هفته از آن استفاده می کنید، دوام خواهند داشت.

نوع لاستیک

برخی از انواع برندهای لاستیک لیفتراک به طور طبیعی بیش از سایرین مستعد ساییدگی و پارگی هستند.

لاستیک‌های بادی معمولاً سریع‌تر از لاستیک‌های پنوماتیک جامد فرسوده می‌شوند. علاوه بر این، آنها می توانند پنچر شوند و باعث پنچر شدن لاستیک شوند که سپس باید وصله شوند.

برای استفاده حداکثری از لاستیک های پنوماتیک خود، مطمئن شوید که فشار هوا را به دقت کنترل می کنید. فشار کم هوا برابر است با تماس بیشتر با سطح کف و این به معنای سایش بیشتر است.

در مقابل، تایرهای بادی جامد عمر طولانی تری نسبت به پنوماتیک دارند. آنها بسیار بادوام و انعطاف پذیر برای پوشیدن هستند.

وقتی صحبت از لاستیک های فشاری به میان می آید، لاستیک های پلی اورتان معمولا تا دو برابر عمر لاستیک های بالشتکی دارند.

شرایط کف

ساینده بودن سطح زمین می تواند عمر لاستیک های شما را محدود کند. بهترین سناریو برای عمر طولانی لاستیک لیفتراک، بتن آب بندی شده یا رویه سیاه است.

سطوحی که دارای زباله های زیادی هستند نیز عمر لاستیک شما را کاهش می دهند.

برنامه‌هایی مانند مراکز بازیافت و محوطه‌های چوب ممکن است در اجتناب از زباله‌ها مشکل داشته باشند. لاستیک‌های بادی جامد گزینه‌ای بادوام برای این محیط‌ها هستند، اما هنوز هم بهتر است تا حد امکان از وارد شدن بر روی آوار اجتناب کنید.

شرایط عملیاتی

محیط کار و شرایط عملیاتی شما می تواند عمر لاستیک لیفتراک شما را کاهش دهد.

چیزی به سادگی رطوبت می تواند مشکل اصلی باشد. یک محیط بسیار مرطوب می تواند کف را عرق کند که باعث می شود تایرها بیشتر بچرخند. و چرخاندن تایرها به معنای لاستیک های فرسوده است.

فقط شرایط محیطی نیست. بار شما روی لاستیک ها نیز تأثیر می گذارد. لاستیک بابکت چینی برای کار در شرایط عملیاتی دشوار ساخته شده اند ولی در مورد لاستیک لیفتراک اینگونه نیست.

در حالی که نمی خواهید بار زیادی به بالابر وارد کنید، کارکردن لیفتراک بدون بار نیز عمر لاستیک شما را کوتاه می کند. بدون بار روی شاخک ها، وزنه تعادل بر روی لاستیک های فرمان فشار می آورد که باعث می شود آنها سریعتر سایش شوند.

رفتار اپراتور

عادات و توانایی های اپراتور لیفتراک شما بر عمر لاستیک های شما نیز تأثیر میگذارد.

چرخش لاستیک‌ها، استارت‌ها و توقف‌های سریع، سرعت بیش از حد و پیچ‌های تند همگی عمر لاستیک‌های لیفتراک شما را کاهش می‌دهند. اگر در اطراف انبار زیپ می‌چرخانید، پیچ‌های محکم می‌پیچید و ناگهان توقف می‌کنید، این امر به لاستیک‌های لیفتراک شما آسیب وارد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *