مقاله

ارائه راهنمای خرید لاستیک جرثقیل

راهنمای خرید لاستیک جرثقیل چیست ؟ سال‌های زیادی است که برای جابه‌جایی کالاهای بزرگ و عظیم الجثه از جرثقیل استفاده میشود. جرثقیل‌های ابتدایی به شکل قرقره‌ای در ارتفاع بالاتری نصب میشد و محموله به صورت اهرمی به آن وصل میشد و با کمک نیروی انسانی کالا را جابه‌جا می‌کردند.اما امروزه انواع جرثقیل‌های پیشرفته سنگین و فوق سنگین کارهای جابه‌جایی را به آسانی پیش میبرد و خطرات آسیب‌های مادی و جانی را به حداقل میرساند. جرثقیل و لیفتراک دو دستگاه مهم در صنعت و پیشرفت امروزی برای تولید انبوه کالاها هستند. و هر یک بسته به نوع خود لاستیک مخصوص به خود را استفاده میکنند. برای انتخاب درست لاستیک لازم است تا راهنمای خرید لاستیک جرثقیل را به طور کامل مطالعه کنید و بعد از شناخت کامل، لاستیک مورد نیازتان را تهیه کنید.

انواع جرثقیل‌ و  راهنمای خرید لاستیک جرثقیل

جرثقیل‌ها بسته به نوع کارایی، تحمل وزن و محیط مناسب کار به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند:
جرثقیل برجی(تاور کرین): این جرثقیل عموما در ساختمان‌های مرتفع و بلند مناژ می‌شوند و برای بالا بردن محموله‌های کالا تا ارتفاع بسیار بالا و فاصله‌های متغیر کاربرد دارد.
جرثقیل ماشینی(موبیل کرین): این جرثقیل‌ها بر روی کامیون‌ها با قابلیت‌های مناسب نصب میشود، چرا که برای این جرثقیل‌ها از چرخ لاستیکی استفاده می‌شود. این مدل جرثقیل قابلیت حرکت در انواع جهت را دارد. این جرثقیل بسته به ظرفیت دستگاه، از چرخ‌های متعددی برخوردار است، از 6 چرخ تا 120 چرخ.
برخی از جرثقیل‌های کوچک به دلیل سایز مشابه از لاستیک کامیون استفاده می‌کنند. نحوه استفاده از دستگاه و نوع کاربری آن و همه فاکتورهای موثر بر نوع استفاده از جرثقیل در وقت خرید لاستیک جرثقیل موثر است. از این رو استفاده از راهنمای خرید لاستیک جرثقیل، قبل از اقدام به خرید الزامی است.
لاستیک استفاده شده در انواع جرثقیل‌های موبیل کرین(موبایل کرین)، دارای قابلیت‌های بسیاری است چراکه نحوه‌ی عملکرد موبایل کرین‌ها با لیفتراک‌ها کاملا متفاوت است، اینطور که جرثقیل در وقت بلند کردن بار بر فشاری متحمل لاستیک‌ها نمی‌شود چرا که بر روی جک می ایستد. اما در لیفتراک‌ها فشار کاملا بر روی لاسیتک‌ لیفتراک واقع می‌شود. قیم لاستیک‌های جرثقیل نسبت به سایر محصولات تایر بالا‌تر است و دلیل آن تکنولوژی تولید، قابلیت مانور بالا و دیواره مستحکم آن است.
جرثقیل سقفی(اورهد کرین): این جرثقیل برای استفاده در محیط‌های تولیدی و مونتاژی که بر روی سقف سوله و کارگاه ها نصب می‌شود و امکان جابجایی کالا را در یک مسیر مشخص معین میکند.
جرثقیل‌های بازویی(پندانت کرین): این جرثقیل‌ها در سالن‌هایی با محدودیت ارتفاع و حمل وزنی استفاده می‌شود و اقسام دیگری از جرثقیل‌ها که برای هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. و بسته به نوع ویژگی و محل استفاده، لاستیک‌هایشان نیز متغیر است. پس برای انتخاب درست لاستیک بسته به نوع وکارایی باید ابتدا راهنمای خرید لاستیک جرثقیل را مطالعه کنید.

انواع جرثقیل‌ و لاستیک آن‌ها

جرثقیل‌های چرخ زنجیری: جرثقیل‌هایی که وظایفی مانند موبایل کرین و یا جرثقیل ماشینی دارند ولی به دلیل استفاده از چرخ زنجیری بر روی دستگاه نمی‌شود که از آنها در تمامی محیط‌ها استفاده کرد.
جرثقیل‌های خودرونده : انواع جرثقیل‌های شهری که در خیابان‌ها دیده میشود و برای جابجایی خودرو و سد معابر کاربرد دارد. این جرثقیل‌ها دارای چرخ لاستیکی می‌باشند و به جهت دارا نبودن جک تعادل لاستیک جرثقیل باید از مقاومت بسیار بالایی از لحاظ تحمل میزان بار برخوردار باشد.
مزیای استفاده از انواع جرثقیل‌های متحرک
• توانایی سرعت بالا در انجام کارهای مختلف
• قدرت بر تحمل مقدار زیاد وزن
• حرکت در بسیاری از بزرگراه ها
• برخورداری از زمان کم برای تنظیمات و شروع فعالیت
• عملکرد قابل توجه در مکان‌های مختلف با شرایط‌ گوناگون
• تنوع در تولید مختلف این نوع از ماشین آلات
اغلب از این ماشین‌ آلات برای انتقال مواد و مصالح به صورت افقی و همچنین استفاده در انواع ساخت و سازها از قبیل عمرانی و صنعتی و… بهره‌برداری می‌شود.
برندهای تولید کننده جرثقیل‌های متحرک:
این ماشین آلات با در نظر گرفتن اهمیت بهره برداریشان، برندهای زیادی، اقدام به تولید و عرضه‌ی آن کردند. از جمله این برندها که درصدد تولید این ماشین آلات برآمدند:
شرکت هیتاچی Hsc
کمپانی آمریکایی Terex
برند سوئدی Hiab
شرکت کاتو Kato
شرکت چینی KCMG

انواع جرثقیل و لاستیک آن‌ها
لاستیک جرثقیل سیمی (دارای ساختار رادیال)
لاستیک جرثقیل او از بخش‌های مهم یک جرثقیل محسوب میشود. لاستیک جرثقیل باید به گونه‌ای باشد که بتواند وزن دستگاه و نحوه عملکرد آن را متحمل شود. و همچنین شرایط جغرافیایی و میزان سرعت و گرما و سرمای محیط تاثیری در عملکرد آن ایجاد نکند.
شرکت‌های بسیاری در دنیا به طراحی و تولید لاستیک جرثقیل فعالیت دارند. که هر یک با استانداردهای لازم در این زمینه فعالیت می‌کنند. لاستیک جرثقیل متحرک (موبایل کرین) اکثرا دارای ساختار سیمی است و به صورت تیوبلس استفاده می‌شود. البته در محیط‌های خاص از لاستیک‌های بایاس(لاستیک نخی) برای برخی از مدل‌های مختلف استفاده می‌شود.
معمولا لاستیک‌های جرثقیل به خاطر سرعت بالاتری که نسبت به سایر ادوات سنگین و فوق سنگین مانند لودر، دارد طراحی آجی مناسب و ساختار سیمی برای سرعت بیشتر از بقیه این ادوات می‌باشد. میزان مقاومت و قدرت لاستیک سیمی بر طبق ستاره که بر روی دیواره تایر درج شده مشخص میشود. این استاندارد برای لاستیک جرثقیل 3 ستاره است اما برای ادوات کندرو مانند لاستیک لودر این استاندارد 2 ستاره میباشد.
استفاده از راهنمای خرید لاستیک جرثقیل در این زمینه به شما کمک شایانی میکند تا بتواید لاستیک مناسبتان را خریداری کنید.
لاستیک تمامی جرثقیل‌ها مطابق استاندارد تولید کننده با یکدیگر متفاوت است. مثلا لاستیک جرثقیل هیتاچی با لاستیک جرثقیل سانی از لحاظ سایز و متریال تولیدی و برند تولید کننده با هم متفاوتند ولی با استفاده از “راهنمای خرید لاستیک جرثقیل” می‌توانید لاستیک مناسب و مطالق جرثقیل‌تان خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *