مقاله

آشنایی با فرایند تولید لاستیک جرثقیل

فرایند تولید لاستیک جرثقیل

روزگار بسیاری برای جابه جا کردن کالاهای عظیم و سنگین وزن از جرثقیل های ابتدائی استفاده می شد. به این صورت که قرقره ای در ارتفاع بالایی نسب میشد و کالا به صورت اهرمی به آن وصل می شد و با استفاده از نیروی انسانی کالا را جابه جا می کردند. اما هم اکنون انواع بسیاری از جرثقیل های هوشمند و پیشرفته سنگین و فوق سنگین کار جابه جایی را به سرعت بیشتری و زحمت کمتری انجام می دهد و خطرات مالی و جانی را به حداقل رسانده. در صنعت پیشرفته امروزی برای تولید انبوه نقش دو دستگاه را نمی توان نادیده گرفت: جرثقیل و لیفتراک! در ادامه با انواع جرثقیل ها و فرایند تولید لاستیک جرثقیل آشنا می شویم.
انواع جرثقیل ها نسبت به نوع کارایی، تحمل وزن و محیط مناسب متفاوتند که در نهایت همگی آنها وظایف یکسانی را انجام می دهند.

انواع جرثقیل ها

جرثقیل برجی

این نوع جرثقیل معمولا در ساختمان های مرتفع مونتاژ می شود و برای بالا بردن محموله های کالا تا ارتفاع زیاد و فاصله های متغیرکارکرد دارد.

جرثقیل ماشینی

به جرثقیل هایی گفته می شود که روی کامیون ها (Trucks) با قابلیت های مناسب نصب می شود، و به این دلیل که برای این جرثقیل ها از چرخ لاستیکی استفاده می شود قابلیت حرکت کردن به انواع جهت را با وسیله نقلیه دارند. جرثقیل های کامیونی انواع مختلفی دارند که نمونه های بزرگ و کوچک آن را در عملیات ساختمان سازی های کوچک محلی تا معادن بزرگ و صنایع پتروشیمی و حفاری نظاره گر بودیم. کامیون هایی که جرثقیل بر روی آنها نصب می شود معمولا دارای قابلیتهای متفاوتی هستند نسبت به آنچه ما از کامیون و تریلی انتظار داریم هستیند. این خودروها در تطراف خود جک هایی دارند که برای استفاده از جرثقیل خودرو و وزن کالا بر روی جک های ثابت تحمیل می شود تا لاستیک جرثقیل کمتر تحت فشار باشد.
اگر چه امروزه با تولید انواع تایر های صنعتی با تحمل وزن زیاد مانند لاستیک لیفتراک و جرثقیل این امر نا ملموس به نظر می آید اما باید مواردی مثل ثابت نبودن کالا و معلق بودن آن را به هنگام جابه جایی با جرثقیل در نظر گرفت که علاوه بر وزن زیاد خود ممکن است تعادل دستگاه را نیز بر هم زند، به همین دلیل از جک استفاده می شود
انواع جرثقیل های ماشینی و کامیونی دارای لاستیک هایی با سایز های مختلف هستند، مانند لاستیک لودر، لاستیک دامپتراک و…
می توان گفت “فرایند تولید لاستیک جرثقیل” و دیگر لاستیک ها با یکدیگر فرق چندانی ندارند، که در آخر درباره آن مطالبی نوشته شده.

انواع جرثقیل ها

جرثقیل سقفی

برای استفاده در محیط های مونتاژی و تولیدی که بر روی سقف کارگاه یا سوله نصب می شوند و امکان جابه جایی کالا در یک مسیر مستقیم و معین را دارند.

جرثقیلهای بازویی

از انواع این جرثقیلها در سالنهایی با محدودیت حمل و ارتفاع استفاده می شود مانند سالن های تولید خودرو و …

انواع لاستیک سنگین و فرایند تولید لاستیک جرثقیل

جرثقیل های متحرک یا موبایل کرین که دارای چرخ لاستیکی می باشند و از انواع پر مصرف و کارآمد جرثقیل ها به شمار می آیند.
لاستیک هایی که در جرثقیل های موبایل کرین استفاده شده اند دارای قابلیت های بسیاری اند، البته به دلیل نحوه عملکرد موبایل کرین ها و جرثقیل ها که با انواع لیفتراک متفاوت است، یعنی جرثقیل ها هنگام بلندکردن بارتمامی فشار بر روی جک ها می افتد و به لاستیک ها فشاری وارد نمی شود بر خلاف لیفتراک که تمامی وزن کالا بر روی لاستیک ها قرار دارد.لاستیک جرثقیل تنها کافیست که وزن خود دستگاه را تحمل کند و قابلیت حرکت با سرعت بالا در شرایط جغرافیایی و آب و هوای مختلف را داشته باشد.

تعداد چرخ و تعداد لاستیک در هر دستگاه

جرثقیل های موبایل کرین از انواع تادانو، کاتو و…بسته به میزان ظرفیت دستگاه دارای چرخ های متعددی است از 6 چرخ تا 120 چرخ؛ و تمامی لاستیک های استفاده شده در تمامی محور ها نیز باید بتواند وزن دستگاه و همه اتصالات و ملزومات آن را حفظ کند.
قیمت لاستیک جرثقیل بسته به ظرفیت و نوع دستگاه و کاربری اپراتور آن دستگاه متفاوت است.
نوع کاربری، نحوه استفاده از دستگاه و تمامی فاکتورها موثر بر نوع استفاده از جرثقیل و همچنین چگونگی فرایند تولید لاستیک جرثقیل در هنگام خرید لاستیک موثر است. ادوات و ماشین آلات فرودگاهی نیز سازو کاری شبیه به جرثقیل ها دارند اما با و زنی کمتر.

لاستیک جرثقیل سیمی(دارای ساختار رادیال)

عموما لاستیک های جرثقیل به خاطر سرعت بیشترشان نسبت به سایر ادوات سنگین و فوق سنگین همچون لودر، دارای ساختار سیمی و طراحی آجی مناسب برای سرعت بیشتر از متداول این ادوات است.
میزان قدرت و مقاومت لاستیک سیمی جرثقیل بر اساس ستاره که در وقت تولید لاستیک جرثقیل بر روی دیواره آن درج می شود مشخص می شود. برای لاستیک جرثقیل این استاندارد سه ستاره می باشد اما برای لاستیک لودر و ادوات کندرو حداکثر میزان آن دو ستاره می باشد.

فرایند تولید لاستیک جرثقیل

لاستیک لودر

لودر جزو پر مصرفترین و محبوبترین ماشین آلات راهسازی که در تمامی معادن، صنایع، انبارها و بنگاه های اقتصادی به نوعی در حال خدمت رسانی و با کاربری های مختلف می باشد.

لاستیک تینگا

نام جدید برند لاستیک و تایر کارخانه جات تینگا کره لاستیک تینگا می باشد. شرکتHung-A شرکت تولید کننده لاستیک بایاس(نخی) در کشور کره جنوبی، و یکی از معتبر ترین برندهای جهانی در زمینه تولید لاستیک ادوات صنعتی، راهسازی و کشاورزی در جهان می باشد.
دسته بندی تایرهای وارد شده با برند هانگا در کشور:
1.لاستیک لیفتراک کره ای تینگا
2.لاستیک لیفتراک تینگا کره
3.لاستیک ریچ استاکر تینگا کره
4.لاستیک لودر تینگا کره
5.لاستیک دامپتراک تینگا کره
6.لاستیک ریچ استاکر تینگا کره
7.لاستیک بیل بکهو تینگا کره
8.لاستیک کمباین تینگا کره
9.لاستیک سنگین معدنی تینگا کره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *