وبلاگ

نگهداری لاستیک بابکت باید چگونه باشد؟

نگهداری لاستیک بابکت چگونه انجام می شود ؟ تایر یک خودرو بخشی از بدنه یک وسیله نقلیه می باشد که به صورت حلقه به دور چرخ خودرو قرار می گیرد. لاستیک ها جهت حفاظت از چرخ و همچنین عملکرد بهتر خودرو در هنگامی که چرخ با زمین در تماس می باشد ساخته شده است. تایر قطعه ای لاستیکی است که بر روی چرخ وسیله نقلیه سوار می شود. به گونه ای  که  با سطح زمین همیشه در تماس است و با کم کردن شدت ضربات ناشی از تحمل بار و عوارض جاده. لاستیک ها با توجه به مختلف بودن انواع ماشین ها نیز مختلف می شوند. همانند لاستیک دامپتراک، یکی از لاستیک هایی که محیط کار خشنی دارد، لاستیک بابکت است و این موضوع باعث می شود تا پس از مدتی این لاستیک آسیب ببیند. به همین دلیل در این مطلب نگهداری لاستیک بابکت را مطالعه می کنیم تا بتوانیم عمر این لاستیک را افزایش دهیم.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

نگهداری انواع لاستیک بابکت

لاستیک بابکت چینی و یا هر مدل لاستیک بابکتی، سه نوع دارد:
تایر بار متعارف: نوعی تایر سواری با بیشینه فشار باد متعارف
تایر کم بار: نوعی لاستیک سواری از ظرفیت حمل بار آن کمتر از لاستیک بار متعارف است.
تایر پربار: نوعی تایر سواری که بیشینه فشار باد آن می تواند بیش از تایرهای بار متعارف باشد و به همین دلیل، ظرفیت حمل کردن بار آن بیشتر می باشد.

نگهداری انواع لاستیک بابکت

نکات مهم درباره لاستیک بابکت

طریقه تخریب لاستیک بابکت

برای نگهداری لاستیک بابکت باید ابتدا راه ها و عوامل مخرب لاستیک بابکت را شناسایی کنیم تا پیشگیری از آنها بتوانیم از لاستیک بابکت نگهداری لازم را انجام دهیم. از جمله عواملی که لاستیک را تهدید می کند ساییدگی لاستیک می باشد. به مرور زمان همه تایرها تحلیل رفته و احتیاج به تعویض دارند. این موضوع در تمامی لاستیک ها و حتی لاستیک های باکیفیتی مانند لاستیک سومیتومو ژاپن نیز دیده می شود. اما با و جود این نیز راه هایی موجود است که بتوان عمر لاستیک را افزایش داد و در “نگهداری لاستیک بابکت” موفق بود. خطوط تحلیل رفته و ساییده شدن روی تایر ها می تواند اطلاعات بسیاری از نحوه حرکت خودرو و ساییدگی نا متوازن تایر ها در طول مدت استفاده و نیاز به تنظیمات مخصوص بدهد. جهت نگهداری لاستیک بابکت شناسایی و برسی آج لاستیک می تواند به شما در این امر کمک کند. چرا که سبب می شود که تعمیر کار تغییرات لازم را انجام دهد.

طریقه تخریب لاستیک بابکت

چگونگی ساییده شدن لاستیک بابکت

زمانی که خودروی جدید را از طرف نمایندگی خریداری می کنید باید دارای لاستیک یکسان و متناسب باشد که فشار هوای لاستیک درون آنها به حسب PSI یا پوند بر اینچ مربع باشد. بعد از مدتی حرکت خودرو و فشار موتور باعث تحلیل رفتن تایرها می شود و نیاز است که تایرها را تعویض شود. هنگامی که یکی از لاستیک ها به تعویض نیاز پیدا می کند امکان دارد که بقیه لاستیک ها هم احتیاج به تعویض داشته باشد. به یاد داشته باشید که برند تمامی لاستیک ها باید یکسان باشد، به عنوان مثال اگر سه عدد از تایر ها از برند لاستیک تینگا هستند، لاستیک چهارم را نباید از برند دیگری خریداری کنید و آن هم باید از برند تینگا باشد. تعویض یکی از لاستیک ها با برند یا سایز دیگر میتواند سبب از دست رفتن خودرو شود. از جمله عواملی که سبب تعویض لاستیک می شود میتوان به این موارد اشاره کرد.

چگونگی ساییده شدن لاستیک بابکت

تنظیم نبودن باد لاستیک ها

فشار مناسب برای هر لاستیک در کنار آن و بر حسب PSI درج شده است. و بیانگر آن است که چه مقدار هوا باید داخل آن باشد. پر باد بودن تایر و یا کم بودن آن می تواند سبب تحلیل رفتن نامتوازن لاستیک ها شود. پر باد بودن لاستیک ها عموما از وسط شروع به تحلیل رفتن و ساییده شدن میکند و این امر در تایر هایی که کم باد هستند از لبه های تایر اتفاق می افتد. خصوصا در لاستیک لیفتراک بهتر است تا این موضوع را رعایت کنید. تنظیم کردن باد لاستیک نیز از جمله راه های نگهداری لاستیک بابکت می باشد. این امر سبب بیشتر عمر کردن لاستیک می شود.

تراز نبودن خودرو

خودرو های تازه از طرف تولید کنندگان به صورت تراز تولید می شود تا به بازده ثابت و حفظ کارایی خودرو کمک کرده و عمر تایر را افزایش می دهد. اما در خودرو هایی که از حالت بالانس خارج شده باشند تایرها به طور صاف و مستقیم قرار نمی گیرند و خودرو برای حرکت در مسیر مستقیم کار سختی را انجام می دهند، اگر خودرو به سمت راست یا چپ کشیده شود به این معناست که تایر ها بالانس نیست. در این حالت به هنگام رانندگی در مسیر مستقیم، فرمان با زاویه قرار دارد و سبب تحلیل رفتن تایر ها می شود. این موضوع نه تنها در ماشین های بزرگی مانند بابکت، بلکه در خودروهای سواری و در تایر های با کیفیت مانند لاستیک دلیوم اندونزی نیز دیده می شود. بلکه و رفع این مشکل در “نگهداری لاستیک بابکت” بسیار به شما کمک می کند.

تراز نبودن خودرو

عدم جابجایی چرخشی لاستیک ها با یکدیگر

در وسایل نقلیه ای که موتور در جلوی خودرو قرار دارد لاستیک ها جلویی نسبت به تایر های عقبی وزن بیشتری را تحمل می کنند. همچنین وظیفه ترمز کردن و چرخیدن را نیز تایر های جلویی تحمل می کنند. از این رو جابجایی تایر ها پیشنهاد مناسبی است. به این صورت که تایر های جلو با عقب و راست با چپ تعویض شوند. در صورتی که این کار را نکنید با افزایش علائم ساییدگی و لاستیک های عقب با کاهش ساییدگی روبه رو می شوند. و جابجا کردن تایر ها یکی از راه های نگهداری لاستیک بابکت می باشد. البته این کار در دیگر ماشین آلات نیز بسیار مناسب است.

اهمیت سرویس در نگهداری لاستیک بابکت

با وخیم شدن ساییدگی و تحلیل رفتن لاستیک ها، دیگر چسبندگی خود را با سطح جاده از دست می دهند و نیاز به تعویض تایر پیدا می کنند. اگر متوجه تحلیل رفتن نا متوازن لاستیک های خودرو شدید، به خصوص در هنگامی که خودرو از حالت بالانس در می آید باید از یک تعمیر کار بخواهید که خودرو را چک کنید. همچنین دقت کردن به علائمی مانند چپ و راست کشیده شدن خودرو بیانگر این است که خودرو به تراز شدن نیاز دارد. در نتیجه یکی از راه های نگهداری لاستیک بابکت اهمیت دادن به سرویس لاستیک بابکت می باشد.

اهمیت سرویس در نگهداری لاستیک بابکت

تعویض لاستیک بابکت و مراحل تعویض لاستیک ها

اگر قطر آج لاستیک کمتر ازth16/1 از یک اینچ یا کمتر از مقدار پیشنهادی کارخانه باشد لاستیک های تحلیل رفته و کهنه شده اند. تعویض تایر بابکت فرسوده با یکدیگر برای استفاده بیشتر از آنها نیست، چرا که هدف از این کار افزایش عمر لاستیک می باشد .

همچنین مراحل زیر به شرح زیر می باشد :

• کهنگی و آسیب دیدگی تایر ها مورد برسی قرار میگیرد
• آج های تایر ها چک می شوند
• تایر ها را باز کرده و تعویض انجام می شود.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
Call Now Buttonتماس سریع

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟