مقالات

ارائه راهنمای خرید لاستیک لیفتراک

راهنمای خرید لاستیک لیفتراک چیست ؟ لیفتراک به عنوان یک ماشین پرکاربرد در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد لیفتراک به گونه‌ای است که به طور مداوم احتیاج دارد تا قطعات و تجهیزات آن مورد برسی قرار بگیرند. از جمله مهمترین این قطعات لاستیک لیفتراک می‌باشد که سلامت آن بسیار مهم است و در وقت تشخیص سایدگی و خرابی باید برای تعویض آن اقدام کرد. امروزه لاستیک های لیفتراک در انواع گوناگون و عملکرد مختلف موجود است و در اختیار خریداران قرار گرفته است. به همین دلیل بهتر است تا قبل از خرید، ابتدا راهنمای خرید لاستیک لیفتراک را بررسی کنید. اینکه چه لاستیک برای لیفتراک مناسب است به نیاز و محل کار لیفتراک شما بستگی دارد. علاوه بر این شما باید برای تعویض لاستیک اطلاعات کافی و زمان کافی داشته باشید.

چگونه یک لاستیک لیفتراک مناسب تهیه کنیم؟

از جمله نکاتی که در راهنمای خرید لاستیک لیفتراک باید مد نظرتان باشد :
o نوع لاستیک خریداری شده و وضعیت عمومی محل کار
o تشخیص تاریخ تولید و انقضا تایر خودرو ساخته شده
همچنین فاکتورهای زیادی در انتخاب لاستیک لیفتراک خوب وجود دارد، که یکی از این فکتورها انتخاب نوع لاستیک مناسب لیفتراک می‌باشد. که در “راهنمای خرید لاستیک لیفتراک” با آن آشنا می‌شوید.
لاستیک لیفتراک بر دو نوع اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:
• لاستیک لیفتراک بادی
• لاستیک لیفتراک توپر
هر یک از این دونوع لاستیک لیفتراک تفاوت‌هایی باهم دارند که در ادامه راهنمای خرید لاستیک لیفتراک به این تفاوت‌ها نیز اشاره می‌کنیم.


راهنمای خرید لاستیک لیفتراک توپر

لاستیک‌های لیفتراک توپر برخلاف لاستیک‌های دیگر از هوا پر نمی‌شود بلکه معمولا از مواد لاستیکی جامد ساخته می‌شوند و برای استفاده در سطوح صاف طراحی شده‌اند، به همین دلیل لاستیک‌های لیفتراک توپر اغلب داخل انبار و سردخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لاستیک لیفتراک کره ای از نوع توپر یکی از محبوب‌ترین انواع تایرهای توپر می‌باشد و افراد زیادی این لاستیک برای برای لیفتراک تهیه می‌کنند.

لاستیک‌های کوشن

لیفتراک با لاستیک کوشن فقط در داخل انبارها با سطح صاف استفاده می‌شود. بر خلاف لاستیک‌های آج دار که برای به حداکثر رساندن جذب در زمان بالا بردن بار مورد استفاده قرار می‌گیرد، لاستیک‌های کوشن عموما در کاملا صاف هستند و اکثر در عقب لیفتراک استفاده می‌شود چرا که برای چرخش فرمان بسیار مفید است.
تایر‌های کوشن بر روی یک رینگ گرد فلزی نصب می‌شوند و از لحاظ قیمت نیز بسیار ارزان‌تر نسبت به سایر لاستیک‌ها لیفتراک می‌باشد. اصلی‌ترین فایده این لاستیک این است که برای محیط‌های تنگ بسیار مناسب است چرا که شعاع چرخش بهتری برای کار دارند.
لاستیک‌های لیفتراک جامد، پنوماتیک و کوشن به دو نوع دسته بندی می‌شوند:
• استاندارد
• غیر علامت گذاری
راه تشخیص این دو، اینکه نمونه‌های استاندارد معمولا رنگ مشکی دارند، و بعد از مدتی کار کردن علائم را روی زمین می‌گذارند. و دلیل سیاه بودن آنها این است که در وقت تولید، مواد شیمیایی دوده در مخلوط تایر افزوده می‌شود تا لاستیک مقاومت بیشتر به سایش داشته باشد. این دستگاه برای نصب در لیفتراک‌های دیزلی و بنزینی که در بیرون از انبار مورد استفاده قرارمی‌گیرند، کاربرد دارد.

لاستیک لیفتراک بدون مارک سفید

لاستیک‌های بدون مارک به رنگ خاکستری یا سفید می‌باشند، و از یک ترکیب خاص ساخته شده‌اند، و به گونه‌ای طراحی شده است که سطح زمین را نشانه گذاری نمی‌کند. این تایرها سطح زمین را به هم ریخته نمی‌کند. مخصوصا اگر سطح زمین به رنگ سفید پوشیده شده باشد. اگر شما انبار مواد غذایی دارید بهتر است که از نوع لاستیک سفید خریداری نمایید، اگر چه که این نوع لاستیک نسبت به بقیه تایرها خیلی گران‌تر است.


راهنمای خرید لاستیک لیفتراک بادی

این لاستیک‌های لیفتراک از هوا پر شده است، همانطور که از اسمش هم پیداست. و مانند لاستیک‌های به کار رفته در تریلی و یدک کش می‌باشند، اما فقط سایز این لاستیک‌ها کمی کوچکتر است. و به خاطر توانایی آن‌ها در جذب تکان‌های شدید بر لیفتراک، برای سطوح ناهموار بیرونی مورد استفاده قرار میگیرد. این لاستیک‌های نیز مانند لاستیک‌های سنگین ملزم به استفاده از نوار و تیوپ می‌باشند و در وقت خرید لاستیک باید به همراه نوار و تیوپ خریداری شوند. از جمله برندهای خوب برای لاستیک بادی لیفتراک، می‌توان به لاستیک تینگا اشاره کرد که یکی از برندهای معروف و معتبر لاستیک است.

لاستیک‌های بادی در مقابل توپر

نوع لیفتراک مورد نیاز شما به امکانات فضای کاری شما و نوع کار شما بستگی دارد.
این موضوعات خودشان راهنمای خرید لاستیک لیفتراک می‌باشد و مشخص میکند که چه نوع لاستیک برای شما مناسب می‌باشد. به طور مثال اگر لیفتراک شما در یک مکان ناهموار و با سطحی خشن کار میکند نوع لاستیک لیفتراک شما باید بادی باشد، تا بتواند ضربات وارده و تکان‌های شدید لیفتراک را جذب کند و ایمنی لیفتراک را بالا ببرد و همچنین لاستیک‌های بادی در سطوح ناهموار عمر طولانی‌تری نسبت به لاستیک‌های توپر دارند. در این موارد استفاده از لاستیک‌های باکیفیتی مانند لاستیک دلیوم اندونزی برای لیفتراک می‌تواند کمک کننده باشد.
لاستیک‌های توپر طول عمر بیشتر نسبت به لاستیک‌های بادی دارند چرا که هسته لاستیکی جامد، به شما این اجازه را میدهد تا بعد از صاف شدن، دوباره روی تایر آج زنی کنید. پس لاستیک شما قدرت دارد مدت طولانی تری دوام بیاورد. به دلیل داشتن همین ویژگی لاستیک‌های توپر از لاستیک‌های بادی لیفتراک گرانتر می‌باشند.
اما لاستیک‌های توپر اصلا برای محیط بیرون و روی شنها ناصاف و سطوح ناهموار مناسب نیست چراکه قدرت جذب تکان‌های شدید لیفتراک را ندارد. در این مکان‌ها باید از لاستیک لیفتراک بادی استفاده شود. لاستیک‌های توپر مناسب سطح صاف و هموار می‌باشد. لاستیک‌های بادی باکیفیتی مانند لاستیک سومیتومو ژاپن در این مکان‌ها می‌توانند عملکرد خوبی از خود نشان دهند.
لیفتراک‌های با ظرفیت باربری بیشتر، به لاستیک‌های بادی احتیاج دارند.
در رابطه با طول عمر لیفتراک عموما پذیرفته شده است که استفاده کردن از لاستیک بادی باعث می‌شود تا لیفتراک شما عمر طولانی‌تری داشته باشد. مخصوصا اگر لیفتراک شما برای بارهای سنگین و سطوح ناهموار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نکته مهم در رابطه با راهنمای خرید لاستیک لیفتراک توپر: طول عمر لاستیک‌های توپر نسبت به لاستیک‌های بادی تا سه یا چهار برابر طول عمر و دوام دارد. پس وقتی به لاستیک‌های بادی نیاز ندارید حتما از لاستیک‌های توپر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *