مقالات

نکات مهم در مورد سایز لاستیک بابکت

نکات مهم در مورد سایز لاستیک بابکت

سایز لاستیک بابکت و همچنین آگاهی از انواع آن برای کسانی که قصد خرید لاستیک بابکت را دارند بسیار مهم است. و باید در زمان خرید لاستیک حتما سایز لاستیک بابکت مناسب نیاز را انتخاب کنند و در غیر این صورت به مشکل می خورند. هر مینی لودر با توجه به نوع مدلی که دارد از لاستیک مخصوص خود، استفاده می کند و به طور کلی می توان گفت لاستیک لودر و لاستیک های بابکت در دو سایز رایج در بازار موجودند: سایز 12 در 5/16 و سایز 10 در 5/16. لاستیک بابکت با سایز 12 در 5/16 در مقایسه با سایز دیگر از قیمت بالاتری برخوردار است.

دانلود PDF این مقاله
در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

سایز لاستیک بابکت
همه چیز درباره سایز لاستیک بابکت

سایز لاستیک بابکت

برای انتخاب سایز لاستیک بابکت بهتر است بدانیم که انواع لاستیک مینی لودر شرکت بابکت در برند های مختلف مانند لاستیک سومیتومو ژاپن و سایز بندی متفاوتی دارای ویژگی های خاصی هستند. به طور کلی “سایز لاستیک بابکت” هر چه که باشد به دو صورت تیوپلس و یا تو پر در بازار موجودند. که در ادامه در این باره توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.
لاستیک های بابکت در سایز بندی های متفاوت دارای طرح ها و آج های متفاوتی هستند. مانند لاستیک جرثقیل ، از رایج ترین آج های لاستیک بابکت می توان به گل چکشی، گل باقلوایی، آج L4 و آج L5 اشاره کرد.
قیمت لاستیک بابکت در سایز بندی های مختلف و برندهای لاستیک تینگا و… متفاوت است. یکی دیگر از نکاتی که در قیمت لاستیک بابکت تاثیر دارد نوع برند و کشور سازنده نیز است. به این صورت که لاستیک بابکت ایرانی ارزان ترین لاستیک های موجود در بازار می باشد. البته یکی دیگر از انواع لاستیک های بابکت لاستیک بابکت چینی است که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

سایز لاستیک بابکت
برخی از انواع سایزهای پر مصرف بابکت
برند مینی لودر سایز لاستیک
لاستیک توپر بابکت
روش تشخیص سایز لاستیک بابکت
برخی از انواع سایز های پر مصرف بابکت

همه چیز درباره سایز لاستیک بابکت

برخی از انواع سایز های پر مصرف بابکت

برخی از سایز های لاستیک بابکت و یا برند های متفاوت مانند مارک لاستیک دلیوم اندونزی هستند که در مقایسه با دیگر سایز ها پر مصرف هستند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند که این سایز ها عبارتند از:
• لاستیک بابکت در سایز 10-5/16 تیوبلس با ساختار سیمی و یا نخی
• لاستیک بابکت در سایز 12-5/16 تیوبلس، با ساختار سیمی و یا نخی
• لاستیک بابکت در سایز 14-5/17 تیوبلس با ساختار سیمی و یا نخی
در جدول زیر برخی از سایز های لاستیک بابکت را نیز ذکر کرده ایم.

برند مینی لودر سایز لاستیک

بابکت s130 ۱۶٫۵×۱۰
بابکت s175 ۱۶٫۵×۱۰
بابکت s205 ۱۶٫۵×۱۰
بابکت s150 ۱۶٫۵×۱۰
بابکت s220 ۱۶٫۵×۱۲
بابکت s250 ۱۶٫۵×۱۲
بابکت s450 ۱۶٫۵×۱۰
بدیهی است که تنها در انتخاب سایز لاستیک بابکت نیست که باید دقت نمایید بلکه، در تمامی ماشین آلات این یک نکته مهم است. حتی در زمان خرید لاستیک لیفتراک ها و لاستیک دامپتراک ها و لاستیک لیفتراک کره ایی … باید به این نکته مهم توجه نمایید.

ویژگی های انواع سایز لاستیک بابکت

لاستیک تو پر بابکت

لاستیک تو پر بابکت با عملیات قالب ریزی، از لاستیک سخت و ترکیب های پلاستیک تولید میشود. این نوع لاستیک بابکت در مقایسه با لاستیک های بادی با باد پر نمی شود و بیشتر جهت استفاده در سطوح صاف و هموار و در معادن و کارگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. البته استفاده از لاستیک تو پر دارای مزایایی نیز دارد از جمله عدم پنچری در هر شرایطی، و همچنین عدم ترکیدگی لاستیک در برخورد با قطعات برنده، طول عمر زیاد و …

روش تشخیص سایز لاستیک بابکت

برخی از برندهای لاستیک بابکت، سایز و بقیه مشخصات لاستیک را بر روی خود لاستیک درج می کنند، اما اگر می خواهید از سایز لاستیک بابکت خود مطلع شوید، باید به کاتالوگ و دفترچه راهنمای مینی لودر خود مراجعه کنید. همانطور که گفته شد در برخی از برند ها، مشخصات لاستیک بر روی خود لاستیک درج شده است، مانند پهنا، ارتفاع و سرعت دورانی. به طور مثال شماره سه رقمی 295 بیانگر پهنای لاستیک بر حسب میلیمتر می باشد و شماره دو رقمی 40 نشانگر ارتفاع دیواره لاستیک است که عموما به صورت درصدی از پهنا نمایش داده می شود. یعنی 40 درصد 295 میلیمتر که برابر 118 میلیمتر است. باید یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب لاستیک مهم است، آج تایر نیز می باشد.
همانطور که در انتخاب لاستیک باید به سایز لاستیک دقت نمایید، باید به آج آن نیز توجه کنید. که در ادامه آج لاستیک بابکت را نیز مورد برسی قرار می دهیم. تایرها آج هایی بر روی خود دارند که هر یک از قسمت های مجزای نقش رویه، با شکل های هندسی گوناگون مانند نوار یا دنده که با شیار از همدیگر جدا شده اند و در کل، نقش رویه را تشکیل می دهند آج نامیده می شود. قسمت مجزایی از نقش رویه به شکل چند وجهی با مقاطع مثلثی یا گرد یا چهارگوش آج قطعه نامیده می شود. آج ها این امکان را می دهند که کشش بیشتری در سطح لاستیک به وجود بیاید و هم اینکه وجود آج از ساییدگی زود هنگام جلوگیری می کند. در هوا های بارانی آج ها نقش مهمی دارند، چرا که سبب می شوند با پیش رفتن ماشین، آب از زیر لاستیک کنار رود و از طریق شکاف های آج به بیرون پاشیده شود. و تایر با سطح جاده در تماس باشد. آج ها عموما به چهار دسته تقسیم می شوند:
• آج متقارن: همانطور که از نام آن مشخص است، آج های این تایر کاملا متقارن است و علت آن هم عمر بیشتر لاستیک است.
• آج نا متقارن: این نوع آج عموما در ماشین های اسپرت دیده می شود چراکه در شرایط گوناگون جاده ای اصطکاک مناسبی با سطح جاده ایجاد می کند.
• آج جهت دار: این نوع آج تایر دارای شیارهای بزرگ و V شکل می باشد. و این آج سبب کنترل بیشتر ماشین می شود.
• آج جهت دار نا متقارن: این نوع لاستیک ترکیبی از آج جهت دار و نا متقارن است و ویژگی-های این دو تایر را به صورت همزمان دارد.
این قسمت یک خلاصه ای بود از اطلاعاتی که در رابطه با آج ها باید داشته باشید و در زمان انتخاب سایز لاستیک بابکت بهتر است که به نکات بالا نیز دقت نمایید.

لاستیک تو پر بابکت

برخی از انواع سایز های پر مصرف بابکت

برخی از سایز های لاستیک بابکت هستند که در مقایسه با دیگر سایز ها پر مصرف هستند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند که این سایز ها عبارتند از:
• لاستیک بابکت در سایز 10-5/16 تیوبلس با ساختار سیمی و یا نخی
• لاستیک بابکت در سایز 12-5/16 تیوبلس، با ساختار سیمی و یا نخی
• لاستیک بابکت در سایز 14-5/17 تیوبلس با ساختار سیمی و یا نخی
در جدول زیر برخی از برند ها و سایز های لاستیک بابکت را نیز ذکر کرده ایم.

این مطلب رو به اشتراک بگذار…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *