مقالات

نگهداری لاستیک دامپتراک

نگهداری لاستیک دامپتراک چگونه انجام می‌شود؟


شاید تا به حال به عملیات نگهداری از قطعات ارزشمندی مانند نگهداری لاستیک دامپتراک فکر نکرده باشید، لاستیک از لحاظ هزینه، سومین و یا دومین رده را در میان عناوین هزینه های کاربری ماشین آلات لاستیکی به خود اختصاص داده است. سوخت و نیروی انسانی نیز در رده های اول و دوم قرار دارند. برای کاهش این هزینه ها ابتدا باید طریقه نگهداری لاستیک دامپتراک را مطالعه کنید تا بتوانید عمر مفید آنها را افزایش دهید. یک لاستیک صاف ممکن است با ترکیدن نابهنگام، سبب خوابیدن کار میشود.
هر لاستیک برای خود عمر مفیدی دارد و نمی شود مدت زمان مشخصی را برای آنها تعیین کرد. بر اساس تجربه می شود عمر مفید هر لاستیک را بین 6 تا 10 سال تخمین زد. عمر مفید لاستیک ماشین آلات سنگین مانند لاستیک لودر، لاستیک دامپتراک، لاستیک جرثقیل به طریقه نگه داری و رعایت نکات مهم در نگه داری آنها ارتباط مستقیمی دارد. همچنین از نکات مهم دیگر نیز رانندگی به مدت زیاد، فشار باد، تعداد پنچر گیری، آب و هوا و … می تواند با تاریخ انقضای لاستیک ارتباط مستقیمی داشته باشد.

نگهداری لاستیک دامپتراک چگونه انجام می‌شود؟
دانلود PDF این مقاله
در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

چگونگی افزایش عمر و نگهداری لاستیک دامپتراک
موارد مهم درباره نگهداری لاستیک دامپتراک
در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟


چگونگی افزایش عمر و نگهداری لاستیک دامپتراک


نه تنها برای افزایش عمر لاستیک دامپتراک بلکه برای تمامی لاستیک های بزرگ و گران قیمت مانند لاستیک جرثقیل، ابتدا باید به دنبال طریقه درست “نگهداری لاستیک دامپتراک” و دیگر انواع لاستیک باشیم. لاستیک دامپتراک از جمله لاستیک هایی می باشد که می توان از آن استفاده تجاری نمود و آن را در سطح شهری و جاده ای مورد بهره وری قرار داد. برای افزایش عمر لاستیک باید نکاتی را رعایت کرد برای مثال یکی از این نکات این است که شما نباید در مکان هایی که سیستم گرمایشی وجود دارد توقف کنید، همچنین توقف کردن در اماکنی که در آن مواد روغنی یا حل کننده موجود است ممنوع می باشد. از طرفی نیز کارهای دیگری نیز می باشد که شما با انجام دادن آنها می توانید از لاستیک دامپتراک نگهداری نمایید. از جمله نکاتی که در نگهداری لاستیک دامپتراک و لاستیک های دیگری مانند لاستیک لودر مهم است به این موارد می شود اشاره کرد:
• رعایت کردن حداکثر سرعت 5 کیلومتر در هنگام دور زدن
• تمیز کردن طوقه و رینگ قبل از نصب تایر دامپتراک
• تنظیم کردن فرمان ماشین به شکل دوره ای
• تنظیم باد تایر ها در هنگام سرد بودن آنها
• برسی میزان ساییدگی آج تایر دامپتراک
• به کار گرفتن رینگ های استاندارد
• تعویض به موقع لاستیک دامپتراک
با رعایت کردن این موارد می توانید به افزایش عمر و نگهداری لاستیک دامپتراک و همچنین لاستیک های دیگری مانند لاستیک سومیتومو ژاپن کمک شایانی کنید. رعایت این موارد با وجود اینکه چندان هزینه ای را در بر نمی گیرد اما دقت کردن به آنها بسیار به سالم ماندن لاستیک کمک می کند.

چگونگی افزایش عمر و نگهداری لاستیک دامپتراک
نکات مهم برای نگهداری لاستیک دامپتراک
شاخص TKPH
منابع گرما در تایر


موارد مهم درباره نگهداری لاستیک دامپتراک

نکات مهم برای نگهداری لاستیک دامپتراک


در ادامه به صورت مفصل تر به ارائه نکاتی می پردازیم جهت نگهداری لاستیک دامپتراک به شما کمک می کند. این نکات عبارتند از:
1. تنظیم باد لاستیک دامپتراک به صورت روزانه و یا حتی به صورت چند مرحله در روز بسیار مهم است و اولین قدم جهت نگه داری لاستیک دامپتراک به شمار می رود. این مورد را برای لاستیک های ماشین های باربری مانند لاستیک لیفتراک کره ای نیز باید رعایت کنید زیرا در طول روز فشار بار زیادی را تحمل می کنند.
2. با کمک سیستم های خنک کننده ماشین و یا نصب آب پاش به خنک کردن لاستیک کمک کنید
3. یکی از مهم ترین نکات نگهداری لاستیک دامپتراک توجه با ظرفیت بار و همچنین دمای لاستیک می باشد یا همان

4. دقت کردن به آج لاستیک متناسب با جغرافیا و جنس خاک معدن و همچنین میزان شیب مسیر حرکت نیز بسیار مهم می باشد. خصوصا در لاستیک بابکت چینی نیز این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است.
5. اندازه گیری هفتگی عمق آج
6. توجه و اندازه گیری روزانه خراش ها و صدمات وارده بر دیواره و آج تایر به دلیل کار در شرایط معدنی
7. خرید لاستیک دامپتراک با برند مناسب و معتبر نیز بسیار مهم می باشد. چرا که برند های معتبر با به کار گیری مواد اولیه خوب سبب می شوند تا تایری که تولید می کنند نیز در برابر عوامل مخرب مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. اما رعایت این نکات برای تمامی لاستیک ها الزامی است. ب عنوان مثال شما می توانید از برند لاستیک دلیوم اندونزی برای خرید لاستیک دامپتراک استفاده کنید زیرا علاوه بر اینکه برای تمامی ماشین ها در سایز های متفاوت تایر تولید می کند، بلکه این تایر ها از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند و شهرت جهانی دارند.

نکات مهم برای نگهداری لاستیک دامپتراک

شاخص TKPH


شاخص TKPH مخفف کلمه Tonne-Kilometers perHour است. به این معنا که میزان تحمل بار نسبت به سرعت حرکت در ساعت می باشد. این شاخص که در “نگهداری لاستیک دامپتراک” نقش دارد، در برخی از برند ها با عبارت TMPH به کار برده شده است که شاخص مسافت در آنها مایل است به جای کیلومتر. همچنان که واضح و معلوم می باشد که هر چه میزان بار و فشار بر روی لاستیک بیشتر باشد، باید لاستیک با سرعت کمتری در شرایط معدنی حرکت کند. هرچه سرعت دامپتراک بیشتر شود، باید از وزن باری که بر لاستیک ها واقع شده است کم شود و هرچه سرعت دامپتراک کم شود میزان قدرت بار لاستیک معدنی بیشتر می شود.
قانون20-10-10
یکی دیگر از راه های نگهداری لاستیک دامپتراک استفاده از این قانون می باشد. این قانون به این معنا می باشد که با افزایش ده درصد سرعت باید ده درصد از وزن بار کم شود. یا بالعکس با افزایش ده درصد بر وزن باید ده درصد از سرعت کم شود. عدد 20 در اینجا به این معناست که هیچگاه نباید بیش از 20 درصد بار نامی دستگاه و یا سرعت نامی دستگاه از آن انتظار داشت.

 منابع گرما در تایر

همچنان که در بالا گفته شد گرما از عوامل مخرب در تایرها می باشد. که برخی از این عوامل را سرعت و بار و مسافت نام برده شد. اما به غیر از این ها عوامل دیگری نیز موجود است که سبب گرم شدن و تخریب لاستیک می شود.
• فشار باد نادرست لاستیک ها: فشار باد کمتر از حد استاندارد برای همه لاستیک ها مخرب می باشد. باد کمتر از میزان مجاز سبب تغییر شکل بیش از حد مواد تشکیل دهنده لاستیک دامپتراک می شود.
• عمق آج: آج های سنگین و ضخیم بیشتر مستعد داغ شدن می باشند.
• مواد به کار رفته در هنگام ساخت: مواد مقاوم در برابر بریدگی به دلیل ضخامت و استحکام بیشتر مورد نیاز، بیشتر در معرض داغ شدن می باشند.
• وضعیت مکانیک دستگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *