لودر چرخ زنجیری چه نوع لودری است؟

لودر چرخ زنجیری از انواع لودرهای مورد استفاده در پروژه ­های مورد استفاده در پروژه های عمرانی می باشد. این لودر به دلیل ویژگی ­های بسیاری که دارد بسیار مورد توجه شرکت­ های عمرانی و دستگاه ­داران ماشین ­آلات راه سازی قرار گرفته است. لودرهای چرخ زنجیری مانند لودرهای چرخ لاستیکی عمل می کنند. اما لودر چرخ زنجیری با لودرهای چرخ لاستیکی تفاوت­ هایی دارد که آنها را از همدیگر متمایز کرده است و آن هم این است که لودرهای چرخ زنجیری به دلیل فشار کمی که به زمین وارد می کند می تواند در زمین­ هایی کار کند که قابل کار کردن برای لودرهای چرخ لاستیکی نمی باشد.

 

لودر چرخ زنجیری

اصطکاک زیاد لودر چرخ زنجیری سبب می شود تا بتواند تمام استفاده را از قدرت موتور در کندن زمین به کار برد. و چون دارای زنجیر هستند در زمان کار در مناطق دارای سنگ­ های تیز خطر پاره شدن لاستیک وجود ندارد. لودر­های زنجیر دار قادرند تا بر روی سطح­ هایی با شیب جانبی 35 درصد حرکت کنند. در صورتی که این امکان برای لودرهای لاستیک دار 15 درصد می­باشد. همچنین اینکه لورد چرخ زنجیری می تواند از شیب 60 درصد بالا رود اما این رقم برای لودر چرخ لاستیکی حدود 30 درصد می باشد. در لودرهای چرخ زنجیری سرعت خیلی کمتر است در مقایسه با لودرهای چرخ لاستیکی، از این رو در مواردی که فاصله حمل مواد زیاد باشد، راندمان این ماشین نسبت به ماشینی که از لاستیک لودر استفاده می کند یا به عبارتی لودر لاستیک ­دار کمتر می باشد.

این نوع لودر می توان گفت که توانایی انجام هر کاری را دارند اما درجه یک نیستند. به طور کلی بیل مکانیکی و یا لودر چرخ لاستیکی و بولدوزر تحت شرایطی خاص می توانند کار یک لودر چرخ زنجیری را بهتر انجام دهند. اما دلیلی که “لودرهای زنجیر دار” در همه پروژه­ های عمرانی استفاده می شود همه کار بودن این لودر می باشد.

بازدهی این ماشین الات از ماشین های سنگین دیگر با لاستیک بابکت چینی ،لاستیک تینگا ،لاستیک جرثقیل و لاستیک دامپتراک نیز به دلیل داشتن زنجیر بیشتر است.

هر آنچه درباره ی لودرهای زنجیر دار باید بدانیم

کاربرد لودرهای چرخ زنجیری

از این لودر می توان برای هموار کردن جاده، حمل و منتقل کردن بتن به محل قالب بندی، خاک ریزی اطراف لوله ­های کارگذاری شده در کانال­ها، بلند کردن مصالح ساختمانی، باز کردن کامیون ­ها، حفاری زیر زمین بناها، پر کردن خاک ریزها و خندق­ ها استفاده کرد. ممکن است این به فکرتان برسد که این کارها را می توان با لودر همه کاره نیز انجام داد اما باید بدانید که برای برخی از کارهای مخصوص باید به عوامل مختلفی مانند حجم کار، وسعت فضای مورد نیاز برای بار اندازی یا بارزدن، نوع مواد بارگیری و ظرفیت ارتفاع باربند کامیون و همچنین سختی کار حفاری، و غیره نیز توجه کرد.

همچنین به سیکل کار لودر و تعداد کامیون­ های مورد نیاز برای بارگیری از لودر در بالابردن عملکرد کار بسیار اهمیت دارد. در زمان کار با “لودر چرخ زنجیری” به ظرفیت جام دقت نمایید. اگر که جام در حالت پر یا بیشتر از ظرفیت معمول خود پر شده باشد و جام لودر به مدت زیاد و طولانی در بالا نگه داشته شود امکان دارد سبب پاره شدن شلنگ ­های هیدرولیکی بازو شود که در نهایت سبب شکستن فنرهای ماشین می شود.

این لودر ها جایگزین مناسبی برای ماشین آلات با لاستیک دلیوم اندونزی،لاستیک لیفتراک ،لاستیک لیفتراک کره ای و لاستیک سومیتومو ژاپن است.

لودر چرخ زنجیری

مزایای لودر چرخ زنجیری

از جمله مزایای لودر چرخ زنجیری این است که قابلیت کار در فضای کم و کوچک را دارد و همچنین قدرت مانور خوبی دارد. همچنین به دلیل وجود سیستم بهینه توزیع قدرت لودرهای چرخ زنجیری، از نیرو بهتر و آسان­تر بهره­مند می شود. همچنین اینکه قدرت کشش این لودر حتی در سطوح لغزنده برفی و بتنی و خیس نیز بالا می باشد و توانایی حرکت در این محیط­ها را دارد. در این لودر نیز به دلیل وجود نوار پیوسته با عاج­ های برجسته دور چرخ­ های لودرهای زنجیر دار امکان حرکت کردن در زمین­ های ناهموار، عبور از خندق­ ها را نیز فراهم می کند.

برای دنبال کردن قیمت روز لاستیک لودر البرز به سایت لاستیک محمد می توانید مراجعه نمایید.

معایب لودر چرخ زنجیری

بدیهی است که هر کالایی با وجود مزایای بسیاری که دارد معایبی نیز دارد. که در ادامه در رابطه با معایب لودر چرخ زنجیری مطالبی را بیان می کنیم.

یکی از معایب لودرهای زنجیر دار این است که در مقایسه با لودر چرخ لاستیکی دارای عمر کمتری می باشد.
برای نگهداری از این لودر در فضاهای مرطوب که خاصیت ساییدگی را برای این لودرها به وجود می آورد باید هزینه بیشتری پرداخت شود.
به دلیل سیستم پیچیده و اصطکاک زیادتر، سرعت این لودر کندتر است.
دقت دستگاه در مانور بسیار پایین است . هدایت آن نیز کمی سخت می باشد و در زمان چرخش سوخت و نیروی زیادی را مصرف می کند.
تعمیر لودرهای چرخ زنجیری حین پارگی یا شکستگی علاوه بر صرف زمان زیاد هزینه زیادی در بر خواهد داشت.
منتقل کردن لودرهای چرخ زنجیری فولادی باید توسط کفی یا کمر­شکن صورت بگیرد، چرا که در صورت حرکت آنها به مسیر آسفالت به سطح مسیر آسیب خواهد زد.

نکات ایمنی کار با لودرهای چرخ زنجیری

زمانی که صدای غیر عادی از دستگاه متوجه شدید علاوه بر اینکه به دنبال مشکل ایجاد شده می گردید، ابتدا دستگاه را خاموش کنید و در محل مناسب پارک کنید.
از خطوط هوایی برق، فاصله مناسب را رعایت کنید و در زمان کندن یک ناحیه سایر خطوط زمینی برق را نیز کنترل کنید.
در زمان کار در محیط­ های باتلاقی و یا مناطقی که آب وجود دارد عمق آب، شدت جریان آب و وضعیت خاک بستر برسی شود.
اطمینان حاصل کنید که می توانید جهت حرکت را کنترل نمایید و به وسیله تعویض دنده­ ها سرعت را تغییر دهید.
در زمان تخلیه بار و بارگیری لودر چرخ زنجیری باید به علامت ­های فرد راهنما دقت شود.
زمان کار با لودر چرخ زنجیری همیشه از لباس کار و کفش ایمنی استفاده کنید.
در زمان بازبینی و تنظیم اجزای ساده و سرویس لودر، موتور را حتما خاموش کنید.
هرگز از روی رکاب لودر به بیرون نپرید.