مقاله

راهنمای خرید لاستیک دامپتراک

راهنمای خرید لاستیک دامپتراک به ما چه می‌گوید ؟ برای اینکه یک انتخاب مناسب داشته باشید باید ابتدا، وسیله مورد نظرتان را کاملا بشناسید و همه کابردهای آن را به خوبی بدانید. ایران، در نقطه‌ای از دنیا قرار گرفته است که بسیاری از معادن مهم دنیا در آن وجود دارد و زمان بسیاری است که این معادن در حال اکتشاف و استخراج هستند. و این کار نیازمند ادوات و ابزارآلات بسیاری است؛ که لودرها و دامپتراک‌ها از جمله این ادوات هستند و تنها ادواتی‌اند که دارای چرخ لاستیکی هستند، بقیه ادوات از چرخ‌های زنجیری و نوارهای نقاله‌ای استفاده می‌کنند. ماشین‌آلات چرخ لاستیک استفاده شده در معادن مانند لودرها و دامپتراک‌ها، با دیگر ادوات مشابه در زمینه راهسازی متفاوت‌اند. از این رو استفاده از لاستیک مناسب بسیار مهم می‌باشد. پس لازم است در هنگام خرید از راهنمای خرید لاستیک دامپتراک استفاده کنید تا بتوانید باکیفیت‌ترین و کاربردی‌ترین لاستیک را خریداری نمایید.

معروف‌ترین دامپتراک‌ها و راهنمای خرید لاستیک آن‌ها

یکی از کاربردی‌ترین دامپتراک‌های معادن ایران، دامپتراک کوماتسو 325 می‌باشد. کارایی و سهولت استفاده آن را یکی از محبوب‌ترین دامپتراک‌ها در میان معدن سنگین کرده است. دیگر دامپتراک‌ها نیز در معادن به نوبه خود از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند که هر یک دارای ویژگی منحصر به فردی می‌باشند. از دیگر دامپتراک‌های مشهور می‌توان به دامپتراک کاترپیلار و بلاز نیز اشاره کرد که از محبوبیت بالایی برخوردارند. البته با توجه به معادن و صنایعی که دامپتراک در آن استفاده میشود کاربرد خاص خود را دارند.

انواع دامپتراک

دامپتراک‌ها جزوی از دسته کامیون‌ها محسوب می‌شوند، ولی ابعاد بسیار بزرگتری دارند و زمینه فعالیت آن‌ها نیز متفاوت است. همچنین دارای انواع مختلفی هستند. دو نوع از مشهورترین دامپتراک‌هایی که بیشتر در معادن ایران استفاده می‌شود:
1. RIGID DUMP TRUCK
2. ARTICULATED DUMP TRUCK
اما کاربری این دو با یکدیگر متفاوت است. اگر بخواهیم به طور عامیانه بگوییم، دسته اول دامپتراک‌ها را دامپتراک‌های کمپرسی می‌نامیم و دسته دوم را دامپتراک‌های کمر شکن؛ هریک از این ادوات فوق سنگین نقش مهمی در توسعه و استخراج معادن دارند. البته جغرافیای محل فعالیت آن‌ها با یکدیگر متفاوت اند. همچنین تحمل وزن بار و همچنین سرعت حرکت این دامپتراک‌ها با هم متفاوت می‌باشد.
لاستیک دامپتراک کمپرسی نیز از نظر سایز لاستیک و همچنین نوع و طرح آج با لاستیک دامپتراک کمرشکن تفاوت دارد. این تفاوت هم از لحاظ ابعاد و اندازه برای مدل‌های مختلف وجود دارد و هم از نظر قیمت انواع لاستیک دامپتراک. برای انتخاب درست در وقت خرید لاستیک باید “راهنمای خرید لاستیک دامپتراک” را به طور کامل برسی کنید. شما همچنین می‌توانید برای آگاهی از قیمت روز لاستیک لودر البرز به وبسایت لاستیک محمد مراجعه کنید.

انواع دامپتراک

لاستیک انواع دامپتراک

برخی از دامپتراک‌ها عبارتند از:
o دامپتراک تیرکس
o دامپتراک کوماتسو 325
o دامپتراک کوماتسو 465
o دامپتراک کوماتسو 785
o دامپتراک کوماتسو
o دامپتراک بلاز
o دامپتراک لیبهر
o دامپتراک کاترپیلار
o دامپتراک کاترپیلار735
o دامپتراک کاترپیلار 730
o دامپتراک کاترپیلار 777
o دامپتراک کاترپیلار 772
o دامپتراک کاترپیلار 785
لاستیک طراحی شده و ساخته شده مخصوص انواع این دامپتراک‌ها با رو ساختار سیمی(رادیال) و نخی (بایاس) می‌باشد.
هیچ یک از این دو ساختار به جای یکدیگر استفاده نمی‌شود چرا که هر یک از کارایی بالا و خاص خود برخوردار است. به عنوان مثال برای لودر کوماتسو 600 و یا کاترپیلار 988 برای محور جلو از لاستیکی با ساختار نخی استفاده می‌شود و برای محور عقب از لاستیک با ساختار سیمی به صورت تیوبلس استفاده میشود. در برخی از مواقع نیز با توجه به عملکرد ماشین، محور متحرک اضافی در دامپتراک استفاده می‌شود که البته قابل برداشت هستند.
همچنین برای دامپتراک‌ها به دلیل سرعت حرکت بالا و همچنین وزن زیاد بار در قسمت عقب معمولا از لاستیک‌های سیمی به صورت تیوبلس خریداری میگردد.به دلیل تخصصی بودن انتخاب لاستیک، برای خرید لاستیک مطابق و مناسب با دامپتراک مورد نظرتان حتما باید راهنمای خرید لاستیک دامپتراک را مورد برسی قرار بدهید.

انواع سایز لاستیک دامپتراک و لاستیک لودر

لاستیک با سایز 25/17.5 مناسب برای استفاده لاستیک لودر
لاستیک با سایز 25/20.5 مناسب برای استفاده لودر
لاستیک با سایز 25/23.5 مناسب برای استفاده لودر
لاستیک با سایز 25/26.5 مناسب برای استفاده لودر
لاستیک با سایز 25/29.5 مناسب برای استفاده لودر
لاستیک با سایز 33/65/35 مناسب برای استفاده لودر
لاستیک با سایز 39/65/40 مناسب برای استفاده لودر
لاستیک با سایز 45/65/45 مناسب برای استفاده لودر
لاستیک با سایز 24R 14.00 مناسب برای استفاده دامپتراک
لاستیک با سایز25R14.00 مناسب برای استفاده دامپتراک
لاستیک با سایز 25R16.00 مناسب برای استفاده دامپتراک
لاستیک با سایز 25R18.00 مناسب برای استفاده دامپتراک
لاستیک با سایز 33R18.00 مناسب برای استفاده دامپتراک
لاستیک با سایز 33R21.00 مناسب برای استفاده دامپتراک
لاستیک با سایز 25R21.00 مناسب برای استفاده دامپتراک
لاستیک با سایز 35R21.00 مناسب برای استفاده دامپتراک
لاستیک با سایز 35R24.00 مناسب برای استفاده دامپتراک
لاستیک با سایز 49R21.00 مناسب برای استفاده دامپتراک
لاستیک با سایز 51R33.00 مناسب برای استفاده دامپتراک

انواع سایز لاستیک دامپتراک و لاستیک لودر
نکات مهم پیش از خرید لاستیک دامپتراک

از جمله نکات مهم راهنمای خرید لاستیک دامپتراک، پیش از اینکه اقدام به خرید لاستیک دامپتراک نمایید، این است که نوع معدن را بسنجید.
به این صورت که در شرایط معدنی متفاوت، باید از لاستیک مناسب همان معدن استفاده شود؛ در معادن با خاک اسیدی و قلیایی از لاستیک‌های مقاومتر باید استفاده شود، و در معادن با سنگ‌های تیز از لاستیک سیمی دامپتراک با مقاومت بالا باید استفاده شود.
از جمله نکات راهنمای خرید لاستیک دامپتراک، این است که در وقت انتخاب و خرید لاستیک به شیب مسیر حرکت دامپتراک و یا طول میزان حرکت باید دقت شود. همچنین دمای خاک و میزان کارکرد دامپتراک به صورت پیوسته هم در طول عمر لاستیک دامپتراک و همچنین در قیمت لاستیک نقش بسیاری دارد.
مشخصات فنی لاستیک دامپتراک در کدام قسمت لاستیک نوشته شده است؟
لاستیک‌های دامپتراک به دلیل حساسیت بسیار بالایی که دارند و همچنین کار در شرایط معدنی سخت دارای مشخصه های فنی بسیاری هستند این مشخصات در دیواره لاستیک درج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *