مقالات

لاستیک زمستانی چیست؟ چه تفاوتی با لاستیک چهارفصل دارد؟

رانندگی کردن در فصل زمستان به دلیل وجود یخ و برف در جاده ها با دیگر فصل ها تفاوت دارد و برای اینکه در زمستان برای رانندگی کردن به مشکل نخوریم باید به جای استفاده از لاستیک چهار فصل از لاستیک زمستانی استفاده کنیم چرا که در برف و یخ سبب رانندگی راحت و ایمن می شود. به خصوص در ماشین آلات سنگین مانند لودر و جرثقیل بسیار مهم است که از لاستیک لودر و لاستیک جرثقیل زمستانی استفاده کنیم. 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

تفاوت های لاستیک چهار فصل و لاستیک زمستانی
نکات مهم تفاوت لاستیک های زمستانی

تفاوت های لاستیک چهار فصل و لاستیک زمستانی

تایر های زمستانی به دلیل داشتن خصوصیت ها و تفاوت هایی که با لاستیک های چهار فصل دارد برای استفاده در زمستان بسیار مناسب است، و استفاده از این لاستیک برای فصل سرما بسیار در رانندگی راحت به شما کمک می کند. اما از این لاستیک ها در دیگر فصل ها نمی شود استفاده کرد. زیرا که گرما باعث نابودی این لاستیک می شود. از جمله تفاوت های لاستیک چهار فصل و زمستانی:

ویژگی لاستیک های زمستانی
به جای لاستیک زمستانی از چه کالاهایی استفاده کنیم؟
آیا استفاده از دو لاستیک زمستانی کفایت میکند؟
شیوه نگهداری از لاستیک زمستانی
مزایای لاستیک زمستانی
معایب لاستیک زمستانی

نکات مهم تفاوت لاستیک های زمستانی

ویژگی لاستیک های زمستانی

فاصله آج ها

همانطور که می دانید وظیفه اصلی آج ها افزایش نیروی اصطکاک میان خودرو با سطح جاده می-باشد. در لاستیک های زمستانی فاصله بین آج ها به نسبت لاستیک جرثقیل چهار فصل بیشتر است و این سبب می شود که تایر در زمان عبور از میان برف ها راحت تر حرکت کند و چسبندگی بیشتر با سطح جاده داشته باشد.

چسبندگی بیشتر

در هنگام یخبندان و برف این نوع لاستیک در مقایسه با لاستیک های چهار فصل چسبندگی بیشتری دارد و دارای میخ هایی می باشد که باعث افزایش اصطکاک می شوند. و همچنین ایمنی بیشتری را برای شما ایجاد می کنند.

جنس رویه تایرهای زمستانی

از جمله تفاوت های لاستیک های زمستانی و بقیه لاستیک ها مثل لاستیک لیفتراک و … جنس رویه لاستیک های زمستانی می باشد که به گونه ای است که چسبندگی به سطح جاده را افزایش می دهد اما در تایرهای چهار فصل از این ویژگی برخودار نیستند. جنس لاستیک های زمستانی از موادی بر پایه سیلیکا می-باشد که سبب حرکت بهتر تایرهای در بین یخ و برف می شود اما در لاستیک های چهار فصل اینگونه نیست.

 

به جای لاستیک زمستانی از چه کالاهایی استفاده کنیم؟

لاستیک هایی که مخصوص زمستان هستند عموما قیمت بالایی دارند و تنها در زمستان قابل استفاده هستند به همین دلیل استفاده از آنها ممکن است به صرفه نباشد. از این رو می توانید به جای استفاده از لاستیک های زمستانی از زنجیر چرخ برای لاستیک دامپتراک و دیگر انواع لاستیک های خود استفاده کنید که بر روی تایر خودرو نصب می شود و حرکت بر روی یخ و برف را آسان می کند.

آیا استفاده از دو لاستیک زمستانی کفایت میکند؟

باید بگوییم که خیر. استفاده از دو تایر زمستانی بسیار خطرناکتر از چهار لاستیک چهار فصل است. چرا که استفاده از دو لاستیک چهار فصل و دو تایر زمستانی سبب می شود که کنترل کردن فرمان غیر قابل پیش بینی شود و بسیار خطرناک و نا امن است. به همین دلیل اگر قصد تعویض لاستیک های چهار فصل را دارید پس باید تمامی لاستیک بابکت چینی ها و دیگر انواع برند های لاستیک را به تایر زمستانی تعویض کنید ولی اگر می خواهید تنها دو تا از لاستیک ها را زمستانی کنید، بهتر است که تمامی تایرهای چهار فصل تان را استفاده کنید.

شیوه نگهداری از لاستیک زمستانی

تایر های زمستانی یا مخصوص برف برای کار در شرایط دمایی خاص و معینی طراحی شده اند. از این رو به دلیل ترکیبات لاستیک نرم تر و داشتن شیارهای کوچک زیادی که دارند، مناسب است که در محیطی از آنها استفاده شود که دمای بیشتر از 7 درجه سانتی گراد را تجربه نکند. به همین دلیل است که از لاستیک تینگا های زمستانی و دیگر انواع لاستیک های زمستانی تنها در فصل زمستان می توان استفاده کرد و برای بقیه فصل ها قابل استفاده نمی باشند. و در صورت استفاده شدن در بقیه فصل ها به زودی خراب می شوند و دیگر امکان استفاده کردن از آنها وجود ندارد .
برای تنظیم کردن فشار باد لاستیک های زمستانی بهتر است که به دفترچه راهنمای خودرویتان مراجعه کنید. در دفترچه راهنما فشار مناسب برای لاستیک در دماهای مختلف ذکر شده است و از آن جایی که تایر های زمستانی فقط برای فصول سرد قابل استفاده هستند، عموما فشار لاستیک ها را به اندازه 3 تا 4 PSI افزایش می دهند تا بیشترین بازده کسب شود. برای اطمینان بیشتر میتوان فشار مناسب لاستیک را از تولید کننده لاستیک جویا شد.
همچنین در زمانی که از لاستیک های زمستانی استفاده نمی کنید بهتر است که در محیط خشک و تاریک از آنها نگهداری شود و باد آنها خالی شود و همچنین وزنی را روی آنها قرا ندهید زیرا منجر به پخی لاستیک می شود.

مزایای لاستیک زمستانی

• در آب و هوای برفی و سرد چسبندگی بیشتر در بین لاستیک و جاده ایجاد می کند.
• تایر های زمستانی دارای شیارهای عمیق تری هستند که سبب می شود برف را از سطح تایر ها دور کند.
• لغزندگی در جاده ها را کاهش میدهد.
• این تایر ها به گونه ای ساخته شده اند که در شرایط سرد زمستانی همچناین نرم مانده و به زمین می چسبد.

معایب لاستیک زمستانی

• این نوع تایر ها در مقایسه با دیگر تایر ها گران تر می باشند.
• استفاده از این نوع تایر به دلیل اصطکاک بیشتر سبب کاهش توانایی شتابگیری و سرعت بالا می شود.
• به دلیل افزایش تماس با سطح جاده و بالاتر بردن اصطکاک در تایر های مخصوص زمستان مصرف سوخت را افزایش می دهند.
• صدای تولید شده از لاستیک های زمستانی در مقایسه با دیگر لاستیک ها بیشتر است
• این لاستیک ها به دلیل تکنولوژی متفاوت در ساخت و همچنین اصطکاک بیشتر با مسیر جاده، زودتر از بقیه تایر ها خورده می شوند

طرز ساخت لاستیک های زمستانی

این لاستیک ها دارای محتوای لاستیک طبیعی بیشتر و بالاتری هستند که ساختار نرم تری به آنها می دهد. تعامل بین ترکیب لاستیکی تایر ها و جاده با بالارفتن دما تغییر می کند و این بر چسبندگی تایر ها تاثیر می گذارد. تایر های تابستانی زیر 7+ درجه سانتی گراد سخت میشوند اما ترکیب مخصوص لاستیک های زمستانی انعطاف پذیری را حتی در 7+ درجه نیز تضمین می کند.

این مطلب رو به اشتراک بگذار…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *