مقالات

UTQG یا شاخص چسبندگی،سایش و تحمل گرما چیست؟

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که UTQG چیست و چه مفهومی را می­رساند؟ استانداردها درچه بندی یکنواخت کیفی لاستیک (UTQG) با گرداوری اطلاعاتی درباره ساییدگی آج، کارایی تایر، اصطکاک با سطح زمین، مقاومت دمایی و ترمز­گیری در سطح خیس در انتخاب اگاهانه خرید لاستیک خودرو به شما کمک می­کند. تمامی لاستیک­ های خودروهای سواری باید به علاوه بر داشتن این درجه بندی ­ها، با الزامات کشوری نیز منطبق باشد.

UTQG چیست و به چه معناست؟

در ادامه جوابی جامع برای سوال “UTQG چیست” بیان می­شود که به طور کامل درباره مفهوم UTQG توضیح می­دهد. به طور خلاصه به شاخص چسبندگی، سایش، تحمل گرمای لاستیک UTQG می­گویند، که در ادامه به طور کامل­تر بیان می­شود. این شاخص تمام انواع لاستیک از جمله تایرهای سنگینی مانند لاستیک جرثقیل نیز بررسی می‌شود.

Treadwear: شاخص سایش آج در UTQG چیست

مقدار درجه سایش آج، یک درجه­ ی مقایسه­ ای مبتنی بر نرخ سایش لاستیک می­باشد، هنگامی که در شرایط تحت کنترل و در یک دوره­ ی آزمون مخصوص و مشخص شده قانونی، آزمایش شده باشد. مثلا: ساییدگی یک تایر با درجه سایش 150، برابر با 5/1 برابر تایری می­باشد که بر اساس آزمون طبق استاندارد قانونی، درجه ­سایش آن 100 بوده است. هرچند که کارایی نسبی لاستیک ­ها به شرایط مصرف آنها بستگی دارد، با این وجود این کارایی به طور محسوس از وضعیت عملکرد واقعی آن به دلیلی چون کیفیت سرویس و نگه­داری تایر و تفاوت در ویژگی­ های جاده و آب و هوا و همچنین تغییر در عادت رانندگی تاثیر می­گیرد و منحرف می­شود. این شاخص خصوصا برای ماشین هایی که محیط کاری خشنی دارند مانند لاستیک لودر از اهمیت بالایی برخوردار است.

Traction: شاخص چسبندگی (اصطکاک) در UTQG چیست

یکی­دیگر از اطلاعاتی که در جواب UTQG چیست؟ جایی می­گیرد شاخص چسبندگی می­باشد. درجه ­بندی قابلیت اصطکاک یا همان شاخص چسبندگی لاستیک با سطح جاده، به ترتیب از بیشترین تا کمترین، نمادهای AA،A،B،C معلوم می­شود. این درجه­ ها توانایی توقف لاستیک در سطح خیس را که تحت شرایط کنترل شده روی سطوح تست آسفالتی و بتنی با مشخصات تعیین­ شده­ی قانونی اندازه­ گیری می­شود، نشان می­دهد. اما چیزی که باید بدانید اینکه درجه اصطکاک حک شده بر روی تایر، مبنی بر آزمون ­های اصطکاک ترمز­گیری در مسیر مستقیم و بدون شتاب­گیری، دور زدن، آب پیمایش یا ویژگی­ های حداکثر اصطکاک تعیین شده است. در لاستیک هایی مانند لاستیک دلیوم اندونزی که برای خودروهای سواری نیز استفاده می‌شود این شاخص از اهمیت بالایی برخوردار است.

Temperature: شاخص مقاومت دما UTQG چیست

درجه­ های A،B،C نشان­دهنده مقدار مقاومت یک تایر نسبت به تولید حرارت و قابلیت تایر در از دست ­دادن حرارت می­باشد این خود قسمتی از جواب سوال UTQG چیست می­باشد. که A نشان دهنده بالاترین مقاومت می­باشد. این درجه­ ها زمانی که لاستیک در شرایط آزمایشگاهی آزمایش شده باشد، تعیین می­گردد. دمای بالای ایجاد شده می­تواند باعث فاسد شدن مواد سازنده­ی تایر و کم ­شدن عمر مفید لاستیک شود. همچنین دمای بالا می­تواند باعث خرابی و ترکیدن لاستیک گردد. درجه C با سطحی از عملکرد مطابقت می­کند که تمامی تایرهای خودرو سواری، استاندارد ایمنی خودرو فدرال موتور شماره 109 آمریکا را برآورده سازد. درجه­ های A،B نشانگر سطوح بالاتری از عملکرد روی چرخ تست آزمایشگاهی و بیش از حداقل­ های تعیین­ شده در چارچوب الزام قانونی می­باشد، لاستیک ­هایی با این درجه ­گرمایی هنگام حرکت خنک­تر کار میکند. نکته ­ای که باید بدانید اینکه درجه ­بندی دما برای لاستیکی که طبق استاندارد باد شده و زیادتر از حد مجاز بارگزاری نشده باشد، معین شده است. واضح است که کم­ بادی، سرعت بالا و یا بارگذاری زیاد، می­تواند سبب گرمازایی لاستیک و بروز امکان خرابی و ترکیدن تایر شود. این موضوع تایرهایی مانند لاستیک لیفتراک که وظیفه آنها تحمل وزن و جابه‌جایی بار است از اهمیت بالایی برخوردار است.

مهمترین عوامل سایش لاستیک چیست؟

اما عواملی نیز به طور کلی باعث سایش خودرو می­شود که با شناسایی عوامل سایش لاستیک و بازرسی به موقع لاستیک می­توان عیب و ایرادهایی که در لاستیک وجود دارد را تشخیص داد. هرچند که لاستیک انعطاف پذیر و مقاوم باشد اما تخریب یا سایش لاستیک به مرور زمان و به دلایلی مانند گرما، نور و اوزون اتفاق می­افتد. این عوامل از رایج­ترین دلایل سایش لاستیک می­باشد. اما از جمله کارهایی که میتوانید برای شناسایی سایش تایر خودرو انجام دهید این است که آج تایرها را برسی کنید. عوامل سایش خودرو در درجه اول بر روی لاستیک­ ها اثر میگذارد.

خسارت های ناشی از عوامل سایش تایر

  1. لاستیک خودرو بیش از حد، متورم می­شود.

سایش لاستیک می­تواند چنان تاثیر منفی بر روی لاستیک­ها بگذارد که آنها را به حالت متورم و باد کرده در بیاورد. تورم بیش از اندازه لاستیک منجر به پاره­شدگی آن خواهد شد. زمانی که تایر متورم باشد با کمترین فشاری که در زمان دور زدن و حمل بار و … از بین می­رود و گاهی خسارات و صدمات جبران ناپذیری را بر جای می­گذارد. این موضوع حتی بر لاستیک های باکیفیتی مانند لاستیک سومیتومو ژاپن نیز تاثیرگذار است.

  1. کاهش باد لاستیک­ ها

سایش لاستیک به طور غیر قابل کنترلی، آسیب­هایی را به لاستیک وارد میکند و در نتیجه، باد استاندارد تایر، هر لحظه کاهش پیدا میکند، که ساییدگی آج لاستیک به خصوص در لبه ­های تایر یکی از این عوامل است. لاستیک ماشین‌های دارای محیط کار سخت و خشن مانند لاستیک بابکت چینی در معرض این خطر قرار دارد.

  1. پوسته پوسته شدن لاستیک

اگر سایدگی­ها بر روی لاستیک افزایش پیدا کند سبب می­شود تا اطراف آج لاستیک به صورت پوسته پوسته در بیاید و هر چه بیشتر پیشرفت کند، به قسمت­های اطراف سرایت می­کند و در نتیجه تا مرکز تایر پیش خواهد رفت.

تمامی این مطالب در جواب UTQG چیست جای می­گیرد.

اثر گرمازایی در لاستیک سنگین

بالا رفتن دمای لاستیک باعث تخریب لاستیک و کم شدن عمر مفید لاستیک می­باشد. هنگامی که دمای لاستیک افزایش می­ابد، مقاومت لاستیک و بافت­ های موجود در آن به شدت کم می­شود و در نتیجه سبب پارگی، خستگی، ضربه و سایش لاستیک می­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *