لاستیک تابستانی یا چهار فصل چیست؟

لاستیک تابستانی یا چهار فصل چیست؟ همانطور که انسان با تغییر هر فصل بسته به آب و هوای آن فصل لباس ­های مخصوص آن فصل را به تن می­کند خودرو نیز بسته به فصول مختلف به تایر های مختلفی نیاز پیدا می­کنند. از جمله این تایر­ها  لاستیک تابستانی ، چهار ­فصل و زمستانی می­باشد که بسته به زمان مخصوص مورد استفاده قرار میگیرند. اساس ساخت لاستیک­ های تابستانه افزایش عملکرد و قابلیت چنگ زنی تایر در سرعت­ های بالا می­باشد، از این رو در بیشتر خودروهای خارجی و اسپورت، “لاستیک تابستانی” به عنوان لاستیک فابریک استفاده می­شود. لاستیک ­های تابستانی در مقایسه با لاستیک ­های چهار فصل عمق آج کمتری دارند که همین خصوصیت سبب چنگ­ زنی بالای این لاستیک ­ها می­شود. لاستیک­ های تابستانی در سطوح بارانی نیز عملکرد بهتری در مقایسه با لاستیک ­های چهار فصل دارند. چرا که لاستیک تابستانی به دلیل عمق آج کمتری که دارند سطح بیشتر را در هنگام رانندگی با زمین درگیر می­کنند. انواع برند های معروف لاستیک مانند  لاستیک تینگا  این نوع از تایر ها را تولید می‌ کنند. لاستیک­ های تابستانه به گونه ­ای طراحی شده ­اند که در مسیرهای خشک و در هوای گرم بهترین عملکرد را داشته باشند. قابلیت فرمان پذیری عالی و ترمز پذیری عالی از جمله فواید لاستیک تابستانی می­باشد.

لاستیک تابستانی یا چهار فصل چیست؟

لاستیک تابستانی یا چهار فصل

به صورت کلی ویژگی ­های لاستیک­ های چهار فصل را می­توان به صورت تعادل عملکردی در زمین های مرطوب، خشک، و برفی ملایم توصیف کرد. عمق آج لاستیک­ های چهار فصل متوسط بوده و همچنین در مقایسه با لاستیک­ تابستانی که عمق آج کمتری دارند، لاستیک چهار فصل عمر طولانی ­تری نیز دارد. اینگونه لاستیک­ها در سایز­های متنوع و برای بیشتر خودروها از قبیل خودروهای سنگین و همچنین خودرو­های سواری در دسترس ­تر می­باشد. در لاستیک­ های سنگین مانند  لاستیک لودر  نیز لاستیک ­های چهار فصل در دسترس ­تر و متنوع ­تر می­باشند و شما به راحتی می­توانید تایر مورد نظر خود را پیدا کنید. و آن را خریداری کنید. اما بهتر است تا قبل از آن در مورد قیمت روز لاستیک لودر البرز  آگاهی داشته باشید.

اما لاستیک­ های چهار فصل نسبت به لاستیک ­های تابستانه به دلیل عمق آج تایر که دارند، در زمین­ های خشک از قابلیت چنگ ­زنی کمتری برخوردارند که این امر خود سبب کاهش قابلیت فرمانپذیری و ترمزپذیری ماشین در سرعت­ های بالا می­شود. البته به این جهت برای لاستیک­ های چهار فصل این عمق آج در نظر گرفته شده که در زمین­ های برفی ملایم نیز بتواند عملکرد مناسبی را از خود ارائه دهد.

همچنین افزایش دما می­تواند سبب  نرم شدن لاستیک  و از بین رفتن آن شود اما در لاستیک­ های تابستانه به گونه­ ای طراحی و ساخته شده­ اند که می­تواند در برابر گرما مقاومت کند و سبب می­شود که چسبندگی اتومبیل به خوبی حفظ شود. لاستیک‌ های برند های معروفی مانند  لاستیک دلیوم اندونزی  می‌ توانند لاستیک‌ های باکیفیتی را ارائه می‌ دهند. این خصوصیت سبب می­شود که اتومبیل در بزرگ راه ­ها و آسفالت گرم به خوبی کنترل شود.

نکات مهم درباره لاستیک تابستانی

راهنمای خرید لاستیک تابستانی

در بین لاستیک چهار فصل و تابستانه چندان تفاوت زیادی وجود ندارد و از لحاظ عملکردی بسیار مشابه یکدیگر می­باشند و در انواع مختلف لاستیک مانند لاستیک لیفتراک کره ای و یا انواع دیگر لاستیک های لیفتراک مشابه هستند. اما به طور کلی اگر در انتخاب یکی از آنها دچار تردید شدید بهتر است با توجه به این نکات لاستیک مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برای انتخاب یکی از این دو گزینه ابتدا باید به شرایط آب و هوایی محل زندگی­تان دقت کنید. مسئله ­ای که باید به آن توجه نماید این می­باشد که چه تعداد روز هوای منطقه شما خشک، برفی و یا بارانی است؟
به یاد داشته باشید در زمان بارش برف سنگین، دیگر لاستیک چهار فصل نیز مناسب نمی­باشد و حتما باید از لاستیک زمستانی یا زنجیر چرخ استفاده کنید.
اگر بیشتر در جاده ­های کشور هستید بهتر است که از لاستیک تابستانی استفاده کنید چراکه در مقایسه با لاستیک چهار فصل عملکرد بهتری در ترمز پذیری و همچنین فرمان پذیری در سرعت­ های بالا دارند. این موضوع برای لاستیک ماشین‌هایی که محیط کار خشنی دارند مانند لاستیک دامپتراک از اهمیت بالایی برخوردار است.
اما به طور کلی هر دونوع این لاستیک ­ها برای تمامی نقاط کشور ایران مناسب ­اند و خودتان را برای یافتن صرفا یکی از این دو نوع به زحمت نیندازید.

علامت لاستیک تابستانه و زمستانه چیست؟

لاستیک­ های مخصوص تابستان معمولا علامت مخصوصی ندارند که نشان دهنده خاص بودن آن ها برای هوای گرم تابستان باشد اما روی برچسب این نوع لاستیک عموما علامت خورشید یا SUMMER نوشته شده است. این علامت ها را می‌توانید در انواع برندهای لاستیک مانند لاستیک سومیتومو ژاپن نیز ببینید. در لاستیک­ های زمستانه نماد سه قله با دانه ­های برف برای لاستیک­ های زمستانی معمول است. اما در تایرهای تمام فصل، علائم آن بسته به سازنه متفاوت است.

تفاوت لاستیک زمستانی با تابستانی

تایرها به گونه­ ای طراحی شده اند که در شرایط خاص کار کنند، و بتوانند ایمنی راننده و مسافران را تامین کند. چرا که تنها عنصری است که خودر را به جاده متصل می­کند. به همین دلیل تفاوت در الگوی فصلی در سه زمینه مشاهده می­شود:

الگوی آج
کارایی
مخلوط اعمال شده

آج

از روی ظاهر آج می­توان به چیزهای بسیاری پی برد. ظاهر آن تعدادی پارمتر را تعیین می­کند. از جمله نکاتی را که تعیین می­کند چسبندگی بر روی سطح و حجم لاستیک و مقاومت در برابر غلتش می­باشد. آج لاستیک تابستانی به گونه ­ای طراحی شده ­اند که بهترین عملکرد را بر روی سطوح خشک داشته باشند و هنگامی که در جاده آب وجود داشته باشد بیشترین کشش را ایجاد می­کنند. آج لاستیک­ های تابستانی صاف­ ترین آج موجود می­باشد ، این به بلوک ­های بزرگ تقسیم می­شود که سطح بیشتری از لاستیک با زمین در تماس است. دنده ­ها شیارهای بسیاری را جدا می­کنند که وظیفه حذف آب را از پیش روی لاستیک برعهده دارند و این خود خطر لغزیدن ناشی از آب را کم می­کند.

اما در لاستیک ­های زمستانی آج آنها عمیق ­تر و همچنین الگوی پیچیده ­تری دارند. ممکن است متوجه بریدگی ­های بسیاری در روی لاستیک شوید که در عین ظریف بودن، در شرایط سخت بسیار مهم و ضروری هستند. این بریدگی­ ها برای انتشار آب، برف و گل هستند که سبب رانندگی راحت­ تر می­شود.

 

ترکیب لاستیکی برای لاستیک

مخلوط ­های مورد استفاده در لاستیک ­های تابستانی و زمستانی متفاوت است چراکه آنها باید در در محیط ­هایی با دماهای گوناگون کار کنند. به همین دلیل سازندگان این لاستیک­ ها از قطعاتی مانند لاستیک طبیعی و مصنوعی، سیلیس یا رزین ­ها و روغن­ ها و کربن بلک به نسبت ­های گوناگون استفاده می­کنند و به این ترتیب لاستیک ­های با خواص مخصوص به دست می آورند. لاستیک ­های تابستانی باید به گونه ­ای طراحی شوند که در اوایل بهار و هم در گرما، هنگامی که آسفالت بسیار گرم است، کار کنند و کاملا سفت باشند و نرم نشوند. اما مدل­های زمستانی قطعا منعطف ­تر می­باشند به گونه ­ای که حتی در دماهای پایین نیز کار را انجام می­دهند. لاستیک­ تابستانی در زمستان سفت می­شود که به میزان قابل توجهی چسبندگی آن ها را مختل می­کند.